Pro překlad tohoto blogu do angličtiny klikněte ZDE

Tvorba egregorů a internet jako extenze astrálu

21. listopadu 2012 v 10:38 | Koubič
Jak ví většina magiků a praktikantů tak krom naší fyzické roviny existuje i rovina astrální. Jedná se o ideovou/ myšlenkovou oblast, kde se hromadí veškeré myšlenky všeho na této planetě a nejspíše i mimo ní. Jung tuto sféru nazval Kolektivní nevědomí a někteří kabalisté považují za třetí svět Jecira, svět utváření za astrální pláň. Astrál je tedy databáze všeho co bylo, je a možná bude. Už bezmála rok, když se někomu snažím vysvětlit co je astrál, přirovnávám jej k internetu. Čím víc nad tímto spojením přemýšlím, tím větší smysl to dává i s přihlédnutím na další spojitosti, které si rozebereme. Tedy co je internet? Internet je to samé co astrál, hromadí se zde myšlenky a ideje všeho druhu.

Kromě hojně zastoupené pornografie, zde najdeme i díla umělců viz například deviant art, nebo nákresy různých strojů, hudbu, aplikace. To vše v jedné obrovské síti, která spojuji lidi po celém světě. Internet se stává postupně svébytnou entitou, která si buduje pozici v tomto novém věku. Najdeme zde i nebezpečné larvy v podobě malware, spyware a virů. Internet je druhou přestupní stanicí, je to druhý astrál. Napadne nás myšlenka, která se projektuje do astrálu a následně na internet. V tomto článku si ukážeme, jak obrovskou moc toto médium má při tvorbě egregorů.

Egregor je těžké popsat, je to vlastně ucelená informace v astrálu. Pokud existuje entita, existuje i její egregor, který se posiluje (mág jej posiluje dynamizovanou vůlí, ale dá se posilovat i emocemi, nebo prostým zájem). Naprosto bez skrupulí přiznám, že problematika dynamiky egregoru je mi stále k pochopení vzdálená, pokud by o tom chtěl někdo vydat knihu, nebude mu stačit ani pět set stran. Existuje názor, že egregor je stálý a jen tak se netransformuje, z mé dosavadní práce tomu tak není. Egregor je velice živý. Pokud si vezmeme například oblíbenou Lilith, tak ta je rozštěpena už na stovky egregorů Lilith a každý je trochu jiný. Co sigilium to jiný egregor, ale i co člověk to trochu jiný pohled a trochu jiný egregor. Ustálené formy určitě existují, ale jsou zaneseny tunami nepůvodních idejí. Pokud někdo vykope pravého Jahveho, dejte vědět. Jak ale říkám, tato problematika je tak komplexní, že možná za dalších dvacet let budu po zkušenostech zastávat jiný názor. A teď k syntéze Internetu a tvorby egregorů.

Internet jakožto mezi stanice mezi astrálem - hmotou nám dává nepřeberné možnosti jak ovlivňovat realitu a snadno integrovat nové mýty. Skvělým příkladem je internetový Slenderman, ale příkladů lze najít mezi urban mýty tuny. Slenderman vznikl v červnu 2009. Kdy na foru Something Awful byla zahájena soutěž o nejlepší photoshopově udělaný paranormální obrázek. Vtip byl v tom, že tyto fake obrázky ala Billy Meier byly pastovány na různá okult fóra jako autentické. Autoři, protože měli kreativní duši, vytvářeli ke svým obrázkům "autentické" příběhy, spolu s celou mytologií ohledně pořízení. Victor Surge vlastním jménem nejspíše Eric Knudse poslal desátého května na Something Awful dvě fotky s dětmi a v pozadí tajemnou protáhlou postavu. Surage dal letmé info. Fotografie byly pořízeny v roce 1983. Byly získány z knihovny ze Stirling City. Fotka byla pořízena v ten den kdy čtrnáct dětí zmizelo kvůli Slender Manovi. Dle oficiálních zdrojů jsou chyby na snímku vadou filmu. O týden později v knihovně hořelo. Původní fotografie byly zabaveny jako důkaz ve vyšetřování.Další Victorovy příspěvky a rozšiřování mytologie lze nalézt zde

Tím to samozřejmě nekončilo, Slender Man, v překladu Hubený muž, si získal srdce mnohých na fóru a děsil lidi na fórech paranormálních. Ti začali věřit, že Slender Man je skutečný, že je to bytost s "chapadly" bez tváře, která unáší děti. A MÝTUS se ZRODIL a lidé začali Slendyho skutečně vidět. A jak to tak bývá u mýtů, chopili se jej ti co věřili i ti co nevěřili. Dle dalších přidružených mýtů se Slender Man objevil poprvé na jeskynní malbě z roku 9000 v Brazilské Serr da Capivara. I když chapadla vypadají, jako domalovaná v Malování.
Dle jiných pramenů se objevoval i v Egyptě (žel hieroglyf, který to má dokazovat je snad nejhůř udělaný fake,
co jsem kdy viděl).
Mýty, aby byly funkční je dobré opatřit reálným mytologickým základem, a tedy postavou, která ve folkloru již existuje. Slender Mana můžeme najít dle jistých dohadů v německém folkloru jako Der Grossman (Velký muž), který by měl existovat od šestnáctého století a jako strašidlo žijící v Černém lese, které unášelo neposlušné děti. Také se mu říká Schwarzwald a Der Ritter, přičemž Der Ritterovo vyobrazení je upravené neznámým autorem tak aby mělo dlouhé paže. Ve skutečnosti vyobrazení pochází z Tance mrtvých od Freckenberga. V Rumunsku by měla být bytost, muž, který je oblečen jako elegán v černém, zahalen ve stínu. Má mnoho paží, které se vlní jako hadi ostré jako meč. Toto vše jsou nepodložená fakta, která nikdy neuvádí zdroj, odkud se čerpá. Kniha starší roku 2009 by byla jasným důkazem.
Avšak dlouhána můžeme najít v japonském folkloru jako obří protáhlou kostru Gashadokuro, která je patnáctkrát vyšší než člověk. Přichází o půlnoci a jeho příchod předznamenává zvonění v uších. Těm co neutečou ukousne hlavu.
Dalším aspektem je určitě Nyarlathotep, který je protáhlý muž, občas s zvaný Bůh bez tváře (Faceless God) někdy s chapadly. Často situovaný do Egypta, jako temné božstvo. Dalšími jmény Černý muž, nebo Pán lesů (Lord of the Woods). Poprvé se objevil v povídce H.P. Lovecrafta Nyarlathotep z roku 1920, kterou napsal v lucidním stavu automatickým písmem po děsivém snu. Nyarlathotep je také popisován jako protáhlý snědý muž.S trochou představivosti si lze Tall Menův archetyp představit i v Jezinkách, Babách jagách, nebo klekánice, vše unáší děti.Slender Man tedy získal mytologické pozadí dostatečně silné pro to, aby fascinoval lidi a umělce. Což je zásadní, pokud chceme mytologii ustálit. Lidé jí musí věřit, musí se bát a musí být fascinovaní.

Zde se dokonale ukazuje postup tvorby mýtu, a dá se aplikovat na mýtotvorbu obecně. Necronomicon měl podobný osud, jako zmíněný Slender Man, jen boom nebyl tak razantní a velký. Proč? To si řekneme. Dnes mi došlo, proč jsou tradiční hermetici tak nesví a považují za rouhání tvrzení, že i jogurtového boha lze stvořit lusknutím prstu. V době, kdy se rozmáhal hermetismus se nám o tak efektivním establišování egregorů ani nesnilo. V minulosti se entity předávaly ústní tradicí ,nebo v knihách a knih bylo málo. Vytvořit pořádný egregor byla práce na dlouho, ale šlo to, vznikla bohatá sbírka monster i v Čechách najdeme široký pantheon od vodníků po klekánice a hejkaly. V době internetu kdy do netstrálu vychrlíme novou entitu, zabalíme jí uvěřitelností nejen pro magiky můžeme posilovat egregory jako nikdy předtím. Proto má takový boom Cthulhu Mythos, protože se o něm začíná hovořit všude dokonce se začalo říkat v dávných dobách na některých fórech Internetu Shub-internet. Dříve zapomenuté entity, které byly zapadlé v jediném grimoáru nyní díky šíření elektronickou cestou znovu ožívají. Tvoří se i nová magická místa. Vytvořte si příběh o svém oblíbeném lese, třeba, že tam žije ohavné stvoření s dvaceti pěti páry očí, které se pohybuje jako slimák a při pohledu na něj člověka ochromí hnus, poznáte ho dle smradu zkaženého masa. Vytvořte fiktivní zaručeně pravé dokumenty z vyšetřování policie, které jste sehnali od nejmenovaného zdroje (tak to udělal tvůrce Slender Mana + výstřižky z "novin). Dodejte uvěřitelné svědectví pěti lidí (raději napište všechna sami, ale dejte si pozor aby se lišil sloh). Řekněte o tom v hospodě a vyvěste na fóra … BUM stvořili jste nový život a legendu, pakliže bude vše zmíněné působit autenticky a věrohodně a po pár dnech strávených na internetu v tom někdo začne vidět entitu z dávné mytologie a napíše další část nového mýtu. Pak až jednou půjdete svým oblíbeným lesem, uslyšíte šelest … je možnost že uvidíte pět a dvacet párů očí jak na vás zří.

S tím se poutá i teorie, že veškeré kryptozoologické záhady jsou této povahy, avšak pokud existuje pravý čupakabra, zaručeně existuje i ten astrální (který se bude lišit dle ustáleného povědomí o tom jak má čupakabra vypadat). Vytvořit svébytnou entitu je snadné, snadnější než kdykoliv předtím právě díky internetu.

Slender Man je nyní kultovní postavou, o které už vzniklo několik her, natočilo se několik filmů a dokumentů. Například thriller Tall Man o vysokém muži co unáší děti s debilní pointou. Brzo se dostane určitě i do nějakých přidružených mytologií. A tak tedy tvořte, ničte, oživujte, nechť doba přízraků zase začne ve velkém.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 teonik teonik | E-mail | 21. listopadu 2012 v 10:58 | Reagovat

myslím,že tady tato periferní oblast,se vyznačuje tím,že ji považujeme za materiální,ačkoli i ona je myšlenková-mentální
at už se jedná o svět kolem mě,internet,astrál,či televizní šou nebo můj magický sektor...

jedna možnost je podřídit se řádu těchto segmentů a druhá....posunout se z periferie ke Středu...
...............

2 Lukáš Přibyl Lukáš Přibyl | Web | 21. listopadu 2012 v 17:26 | Reagovat

Astral a internet bych významně nedával do souvislostí.

3 Andrea Andrea | E-mail | 25. listopadu 2012 v 9:38 | Reagovat

Zajímavé, přesně nad něčím podobným poslední dobou přemýšlím. A jistě není náhoda, že člověk, který pomohl zpřístupnit lidem internet a přístup k informacím se jmenuje GATES, tedy BRÁNA... je snad tohle ta pomyslná "Hvězdná brána" do jiné dimenze?

4 Andrea Andrea | E-mail | 25. listopadu 2012 v 9:40 | Reagovat

myslíte? Google má nádhernou aplikaci na hvězdnou oblohu,která ukáže a otočí se podle toho jak Vy stojíte......to propojení je nezastavitelné....:-)

5 Koubič Koubič | E-mail | Web | 25. listopadu 2012 v 16:53 | Reagovat

teonik: Ano, internet je takový mezistupeň mezi materiálním a jemnohmotným. Informace jsou pouze ve formě jedniček a nul. Což z něj dělá dokonalý příklad syntézy těchto forem.

Andrea: pravda, vše směřuje k plné integraci internetu do našich životů, zda je to správně, nebo špatně to je subjektivní, ale už nyní je možné v realtime sledovat své přátele na FB, kde zrovna jsou pomocí aplikací na mobil s GPS lokací. Geokaching získává také egregor enormních rozměrů a povstává nové "hledání pokladů". Těchto propojení našich životů je bezpočet.

6 Hrobař Hrobař | 25. listopadu 2012 v 22:40 | Reagovat

Srovnávat internet s Astrálem je na místě.  Ale z tohoto srovnání vyjde internet jako menší a horší verze.  Přestože internet se rozšiřuje rychlostí blesku a čím dál víc se prolíná s našimi životy tak z valné většiny je složen pouze z popisu světa, zatímco Astrál JE svět.  Astrál je nekonečně rozlehlejší, složitější a živější místo než internet. Musím však uznat že propojení Astrálu do internetu a obráceně je zcela logický předpoklad. I přes relativně menší rozsah ve srovnání s Astrálem je internet stále největším uměle vyrobeným ohniskem mentální energie.  To z něj dělá nástroj, který by moderním čarodějům mohli naši slavní předkové závidět (což je příjemná změna oproti tomu že většinou závidíme mi jim :-)
Z článku je cítit jak velký význam Koubič připisuje Egregorům. Velký význam mají  ale myslím že jsou přece jen přeceněné. Ne jen Koubič  ale celá řada dalších, často dobrých, čarodějů se k Egregorům  staví jako by byli ultimativní odpovědí na všechny otázky o stvoření.  Na rovinu říkám, že já to tak nevidím.  Narážím totiž na problém s tím, že by veškerá hybná síla vesmíru musela vycházet z lidské vůle a tak tomu jistě není. Dnes se připisuje Egregor všemu možnému, věcem (peníze) činnostem (sex) pocitům (zloba).  Slýchám o Egregoru Slunce a Egregoru přírody. To je nesmysl. Egregor je specifická forma života na bázi koncentrované energie.  Funguje na principu dej a ber. Aktivně se podílí na rozšiřování své hostitelské základny používáním části energie k výpomoci „věřícím“.  Připisovat Egregorům všechno co se kolem šustne zcela potlačuje další a mnohem důležitější formy energetických soustav jakou je třeba Příroda se všemi svými zákony. Nechci Egregorovou teorii zpochybňovat ale je třeba rozlišovat zrod z lidské mysli a zrod z jakéhokoli jiného zdroje.
Ještě dodám, že tvorba Egregoru podle mě není tak jednoduchá jak je často prezentováno. Nestačí nějaký fantasta s historkou. Kolektivní uvažování lidí tyhle podvody zapudí. Pouze Mýtus který má nějakou oporu v realitě se může rozrůst opravdu životaschopných rozměrů. Tím myslím kritickou mez kdy je do Egregoru dodáváno tolik energie že se může sám začít uskutečňovat a tím zase posilovat víru v sebe sama. Od té chvíle je Egregor  „dospělí“.  Tím se dostáváme k zásadní Mystické otázce, zda Mýty založené na zdánlivé fikci nejsou pouze reflexí reálných sil, které se rozhodli o sobě dát vědět.

7 Koubič Koubič | Web | 26. listopadu 2012 v 9:30 | Reagovat

Slendermana jsem vybral právě z toho důvodu, že jde o uměle vytvořený mýtus, tedy žádný artifikální egregor Slunce, ač i ten má egregor, je to věc zcela nezávislá na lidském uvažování, bytuje tu i mimo subjektivní sféru Země. Ale data obsahuje i v astrálu, zanesená různým nazíráním svými božskými personifikacemi. Internet sám o sobě právě  je svět, obsahuje stejné informace a data, jen se jich člověk nemůže dotknout tak jako v astrálu (zatím). To zatím dávám do závorky, neboť pojem virtuální realita je stále aktuálnější. Jak jsem napsal, astrál je neuvěřitelně složitý a komplexní, jeho zákonitosti tedy také. Ale egregor lze establišovat i pomocí výše uvedených postupů a dokonce i mnohem snadněji než takto a nemusí mít reálný odraz v předešlém. A egregory se dají rozdělit na mnoho typů, zdá se, že nejsou jen vampyrické, které žijí z uctívání, ale i ty, které jsou jaksi flegmatické vůči sběru nových duší, což je pro mne osobně novinka. No a rozloučím se klasicky, Každý muž a každá žena je hvězda. Tedy mozek je ultimátní nástroj, a možná i ona jiskra stvoření, a myšlenka realitu ovlivňuje až nezdravě moc.

8 Hrobař Hrobař | 26. listopadu 2012 v 11:34 | Reagovat

Bavit se o podstatě Egregorů je asi stejné jako řešit podstatu Magie. Ten pojem je prostě příliš široký a nejasný. Třeba já bych nikdy nenazval Egregorem něco "flegmatického". Ne proto že by nemohl existovat pasivní konzument energie ale proto že si zaslouží svoji vlastní kategorii. Podobně jako třeba u slova upír dochází k terminologickému zádrhelu že termín sice každý zná ale každý v něm vidí něco jiného.

K tvorbě dodám jen to že je problém určit čistě fiktivní zrod. Polopaticky řečeno to že mě zničeho nic napadne vytvořit nějakého příšeráka může taky dost dobře znamenat že mi to vnukla entita která o sobě chce dát vědět. Na tom principu stojí prorokování.

9 Koubič Koubič | Web | 26. listopadu 2012 v 14:59 | Reagovat

Jako vždy, dostáváme se k problému sémantickému, tj samotnému nahlížení na pojem. Jenže to je tak trochu neřešitelné, protože co pojem to jiné subjektivní zbarvení. Tedy dopátrat se metajazyka či ptačího jazyka, toť neřešitelný problém. Jinak opravdu pozoruji i flegmatické egregory, které nejsou pasivními konzumetny energie, jim je to úplně jedno. Něco jako Tsathoggua a jeho stravování.

Jenže pak se dostáváš k problému, že přisuzuješ kreaci čehokoliv působení druhé síly, což jako umělec musím dementovat. Ono je rozdíl mezi kreací při napojení a mimo něj. Prostě něco ti z nebes přichází, ale něco ne. To co popisuješ je zase extrém z opačné roviny. Představ si, že by veškeré kreace byly výplodem jiných entit, které chtějí být slyšet. Další věc které to trochu podkopává je, že běžný člověk je schopný vymyslet a ukáaz jen to co existuje, není schopný si představit nic co by někde neviděl. Představivost je spíše o kombinování viděného/ pochyceného. Tedy kdyby lidé viděli něco mimo tento svět, mělo by to mít vzhled něčeho neviděného / tak jak popisuje HPL (Nepopsatelné/ nepojmenovatelné). Další věc pokud vezmu kreaci, tak entity jsou prostě směsící známého většinou jde o zvířecí chiméry s humanoidními prvky. Takže pak je dost snadné vytvořit na nově stvořený egregor link na již existující mytologii, pořád to má známé sjednocující prvky.

Do svého článku jsem záměrně nevkládal další ovlivňující faktory a prvky, protože jak je vidno,  pak by byl tento článek spíš na knihu a to by nikoho nebavilo tuplem číst.

10 Hrobař Hrobař | 26. listopadu 2012 v 20:37 | Reagovat

Dobře poznamenáváš, že všechny verze všemožných entit příšer atd. jsou jen splácaniny lidem dobře známých tvarů. Toho jsem si všiml, už když jsem v dětských letech s magií začínal. Přisuzuji to faktu, že lidský mozek je omezen trojrozměrným vesmírem a ještě navíc viditelným spektrem a ještě osobní zkušeností. Z toho vyplívá že má dost úzký prostor ze kterého může čerpat inspiraci. (to nás mimochodem vrací k internetu který trpí úplně stejným omezením a proto ho označuji za nedokonalou verzi reality) Tím pádem je velmi nesnadné, někdy dokonce nemožné odlišit osobní kreaci od té z vnějšku našeptané. Protože obě dvě projdou stejným mentálním filtrem srozumitelné reality. Málo kdy to máme tak snadné, že spisovatel, malíř, hudebník atd. pracoval v transu. V drtivé většině případů že prostředník ani neuvědomí, že je nástrojem entity.
Ještě se na skok vrátím k Egregorům. Jak je možné že na Božstva působí konstelace vesmírných těles? Nevypovídalo by to o tom, že jsou Egregory ovlivňovány i silami zrozenými mimo lidskou mysl?

11 Koubič Koubič | Web | 27. listopadu 2012 v 15:05 | Reagovat

Jo tohle mne štve od útlého dětství také, entity jsou silně neoriginální. Tenhle argument ale neberu, protože smysly jsme omezení tady, ale v astrálu vnímáme jinak. Často sféricky, živěji barevněji, nad realisticky. Dekódování informace na viditelné spektrum a dimensi by fungovalo jen v případě evokace, nebo jiné manifestace entity na hmotné úrovni, ale v případě path workingu/ invokace/ astrálního cestování naše fyzické dispozice nejsou směrodatné, prostě tam není ten zemský filtr.
Ad Božstva, to je také nesměrodatné, protože už stamotná bořstva byla stvořena jako personifikace stelárních těles tj planet. Tohle začalo v Chaldeji, šlo do Egypta, Řecka ... Říma ... Arábie atd. O ostatních kulturách to nevím jistě, ale pro nás je důležitá ta Chaldejská a arabská, protože z těchto filosofických myšlenek povstala západní magie. Božstva jsou ovlivněna ději prostě protože lidé je tak naprogramovali, ale upřímně. Nikdy jsem na to nebral zřetel, pro mága to není důležité, nepozoroval jsem znatelný rozdíl mezi evokací ve dne Merkura a hodině Merkura s signifikantním postavením v astrologii, a když jsem dělal práci by woko. Tuhle hermetickou poučku úspěšně ignoruju.

12 Pavel J. Pavel J. | 2. prosince 2012 v 9:35 | Reagovat

Egregor v podstatě vůbec nemusí existovat. Můžeme si jej představit jako iluzi. Dynamika působení kolektivní mysli lidstva (a toho dalšího co myslí) a magika samého umožňuje, aby byl oklamán. Egregor vlastně může existovat jen když s ním magicky pracujeme, když jej předpokládáme. Jeho existence může být podmíněna vědomím mága. Astral a egregory tvoří jen model. Je to jednoduché na pochopení a článek to krásně ukazuje.

13 Pavel J. Pavel J. | 2. prosince 2012 v 9:59 | Reagovat

Ikdyž to může vypadat komicky a selskému rozumu vzdálené, tak nevíme, jestli příroda existuje bez pozorovatele. V matematice uvažujeme o možnosti toho, že čísla získávají existenci až po svém ,,objevení''. Tedy zjednodušeně.
Samozřejmě, že příroda se skládá z egregoru a myslím jimi kolektivní myšlenky. To, čemu říkáme příroda, je naše představa o ní. Magik každého období se bude ve svém pojetí světa lišit, tak jak se liší společnost a její reflexe světa. Máme heliocentrismus, plochou zemi, dutou zemi nebo kulatou zemi či geoid. Skutečnost je všechno a nic. Možná. Představy 21.století o vesmíru jsou stejně reálné, jako z doby před tisíci lety. Alespoň pro magika. Pracujeme s úhly pohledu, s vrstvami domnělých pravd. Zkreslení objektivní reality je obrovské. Matrix manipuluje s časem, hmotou, energií i prostorem.
Svého času jsem rozpitvával půvabnou teorii magie a použil jsem při tom klasických představ matematiky a mechaniky. Pak přestalo existovat samostatné vědomí a stalo se jen přirozeným důsledkem kosmu a náhodou. Existence magie může být úplná náhoda, stejně jako existence zraku. Pak je pohled na kosmos egregoru jen mapa na informace převedené sítě všeho, co existuje.
Nemusí být zrovna dobrý nápad používat klasickou logiku a mechaniku v magi, když ta nepobírá ani celý náš svět.

14 Hrobař Hrobař | 11. prosince 2012 v 9:29 | Reagovat

Tak si dnes pořizuji Arkham Horror a budu pilně budovat Egregor :-)

15 ScottVek ScottVek | E-mail | 5. května 2018 v 12:57 | Reagovat

*
*
Pictures, images and Video  3 -5  -7 -9 -12 _15 years P0rno
*
Download here: Link1: http://minurl.ru/64o7N
Download here: Link2: https://rocld.com/n8g76
*
*
*
*--

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama