Pro překlad tohoto blogu do angličtiny klikněte ZDE

Nejpomlouvanější muž světa

14. ledna 2012 v 18:30 | Pavel J. |  Historie

Aleister Crowley byl renesanční člověk. Jen pouhý soupis toho čím byl by zabral několik řádků. To co vykonal a jež mělo nějaký vliv na budoucnost by pak nešlo sepsat ani v prostoru vymezeném všemi publikovanými články na těchto stránkách. Svou kontroverzností bořil předsudky a doháněl jejich ctitele k nenávisti, jež se projevila v nekonečné záplavě pomluv, které tuto velikou osobnost nejen umění a magie zahalily do rozporuplného hávu.
S odstupem času, jak to tak bývá, se již vytratila soudnost některých lidí a skutečnost se rozostřila v šílených spekulacích a pravdu nahradila bezbřehá touha po senzacích. Kdežto největšího českého kritika Crowleyho života a díla prof.Milana Nakonečného lze omluvit kvůli nepochopení magie a Crowleyho díla, stejně jako kvůli osobním předsudkům a ,,lživému přeludu staletí" a i tak navzdory omylům a mystifikacím nemohl zcela popřít význam Aleistera Crowleyho a ať už s úctou, závistí či zahořklostí napsal:,,Crowleyho dílo, vycházejí z integrace ideí a praktik O.T.O. A zvlastních zkušeností, má dnes největší vliv na osoby zabývající se magií", tak se v současnosti objevilo dílo, jež vyvolalo u pochybných senzacechtivých časopisů, novin a internetových deníků sérii komických článků. Jedná se o knihu Marka Beynona, jejíž obsah se skládá ze sebraných pomluv o zmiňovaném mágovi a dále velmi naivních spekulací.
Crowley byl kupříkladu označen za ctitele jakéhosi prazvláštního kultu egyptských božstev (zřejmě protože si v některých svých spisech a poznámkách liboval v staroegyptské symbolice a Mark Beynon nebyl schopen přečíst ani všech jednadvacet stran klíčového díla Liber Legis) a samozřejmě je zároveň označován za satanistu a kromě jiných označení (často převzatých z bulvárních novin, jež o Crowleyovi psali jako o nejzlovolnějším či nejhříšnějším člověku světa, případně tohoto ve skutečnosti britského agenta spojovali s nacisty apod.)se především autor ztrapnil vrcholem svého teoretizování, kdy zkoušel udělat z Aleistera Crowleyho vraha.
Ačkoliv je to nechutné, ikdyž Crowley byl okultista, což je do určité míry označení pro cvoka, jak říkám já a jak hlouběji rozebíral spisovatel Josef Veselý, tak je to natolik velká absurdita, že jí nelze opomenout.
Aleister Crowley dle Marka Beynona, jemuž by neměl střízlivý člověk, jenž neužil tolik psychotropních látek jako za život Ozzy Osbourne (npř.písnička Mr.Crowley), svěřit ani psaní etiket na čističe potrubí, byl údajně Jack Rozparovač a taktéž měl mít na svědomí tzv.Kletbu faraona Tutanchamona (to autor dokládá hlavně tím, že Crowley byl na líbánkách v Egyptě, coby člen řádu Zlatého Úsvitu ovládal staroegyptskou symboliku a užil jí při psaní některých svých spisů). Taková tvrzení postrádají smysl a ukazují na to, že Mark Beynon je jen senzacechtivý tvůrce fantastických koláží, co asi nečte, to co píše a při tvorbě příliš nepřemýšlí. Aleister Crowley by musel být mnohem mocnější mág, než si umíme představit, protože by musel odporovat času i prostoru. Zabíjet by musel už během svého dětství, musel by se umět přemisťovat na obrovské vzdálenosti apod.
Autor schválně neuvádí podrobnosti případu Kletby faraona Tutanchamona, jako že Crowley neměl nižádné možnosti se dostat k některým obětem a ty zemřely bez jakéhokoliv spojení s tímto mágem. Mark Beynon jednou upozorňoval na přítomnost jedné Crowleyho milenky, která zřejmě měla být oním vrahem. Kdybychom měli usuzovat na spojení s Crowleyem, pokaždé když se stalo něco v blízkosti nějaké z plejád jeho milenek a milenců, tak bychom jej mohli obvinit z tisíců roztodivných věcí a vytvořit konspirační teorie, jež by narozdíl od té Beynonovy mohly obstát i při kontaktu s prostým lidským intelektem. Koneckonců k jeho milenkám patřila i matka bývalé první dámy USA, přičemž americké deníky se dlouho zaobíraly zjevnou podobou matky jednoho z amerických prezidentů, podobou jejího milence Aleistera Crowleyho a časovou shodou v početí budoucí první dámy a vztahu se zmíněným milencem. Rozhodně je to smysluplnější teorie, než že dvanáctiletý Crowley s vysokým kloboukem, černým pláštěm a nožem běhá pod rouškou noci z domu své hluboce věřící matky až do Londýna, kde zabíjí prostitutky, nebo že přeletává středozemní moře na nadzvukovém létajícím koberci, aby zabil určitého egyptologa. Je pravdou, že jeden z egyptologů, kteří zemřeli pod vlivem údajné kletby faraona (tato souhra událostí byla již dávno zkoumána rozumnějšími lidmi, než je ,,historik" Mark Beynon a výsledky výzkumů nebyly rozhodně tak odporující realitě a zdravému rozumu)byl Crowleyho přítel a nešťastná událost jeho smrti Aleistera Crowleyho velmi zasáhla a stala se s celkovými důsledky jednou z největších osudových ran.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Fraankie Fraankie | 14. ledna 2012 v 18:45 | Reagovat

Zaujímavý článek

2 KSM KSM | Web | 15. ledna 2012 v 11:18 | Reagovat

[1]: Nejen zajímavý ale celkem i hodnotný...

Pana Crowleyho sice neznám osobně ale již podle některých výjevů lze vypochopit že to nebude takzvaně "moje krevní skupina"...jinými slovy věřím, že magii víceméně rozumí a něco mu funguje (takzvaně), ale rozhodně nepodporuji například sexuální magii (tedy to co podporuje právě Crowley) a rituály...já se soustředím na "magii okamžitého účinku"...tedy věci, které mohu učinit během relativně krátké chvíle a bez nějakých pomůcek (nemám rád zdlouhavé rituály a tak jsem spokojený s tím co mám)... :-)

3 REDEMPTOR REDEMPTOR | E-mail | 25. ledna 2012 v 20:52 | Reagovat

Hodnota tohoto článku by neměla spočívat v tom, čím A.C. nebyl. Zaplatil svou daň za svůj nekonvenční přístup k životu a prosazoval právo člověka na sebeurčení těžko akceptovatelným způsobem nejen na tehdejší dobu, ale i na tu dnešní. Osoboval si právo na zabití člověka, který omezuje jeho svobodu. Myslím, že je to dost radikální postoj, který by se věru dal nazvat satanistickým. Jeho spojení s perverzním sexem, drogami (vzpomeňte na Thelemské opatství v Cefalú) a jeho obdiv k
fašismu jsou známá fakta. Heroinu marně odolával do konce svého života. Známá je také skutečnost, že ke sklonku svého života své skutky přehodnocoval. Měl talent, byl velmi inteligentní, ale tolik toho zahodil. Promarnil příležitost být člověkem jakým mohl být... :-|

4 Jaroslav Kudláček Jaroslav Kudláček | 25. ledna 2012 v 23:13 | Reagovat

[3]: Relativní a nevystihuje hodnotu článku. Jako kdyby autor článku vypustil podstatná fakta. Doporučuju radši přečíst nějaký oficiální a ověřený Crowleyho životopis a ne lovit na internetu a v bulváru, na který naráží tento článek. Ona známá fakta jsou stejná, jako pohled laika na funkci televize a první pohled na její obsah. Crowley by měl být obdivován už jen kvůli své závislosti na heroinu, který užíval jako lék proti asthmatu a stal se na něm závislý, závislost překonal a až po mnoha létech s pokročilým věkem a asthmatem začal tehdejší ,,dětský lék na kašel" znovu užívat a už se nedožil toho, že jej nepotřeboval. Většina českých okultistů a vůbec okultistů na světě toho zahodila tisíckrát více než Crowley, kéž by byli alespoň takovým člověkem, jakým byl Crowley. A před jeho sebereflexí klobouk dolů.

5 Feomathar Feomathar | 1. února 2012 v 14:58 | Reagovat

Tak tohoto chlapika neznam muj zajem patri prevazne nemeckym okultistum a o jejichz okultni skupinu THULE a cerny rad ss a jejich hrad WEWELZBURG coz podle povesti to mel byt hrad ktery zastavi invazi z vichodu to jsou hodne zajimava temata a taky se hodne zajimam o jednoho ceskeho okultistu Jana Kefera ktery pred valkou vedl ceskou skupinu hermetiku zvana univerzalia ktera podnikla asi tri magicke utoky na Adolfa Hitlera ale tyto tri pokusi byli udajne odrazeny hitlerovimi magi. Noco si o tom zjistete je to zajimave.

6 Setman Setman | E-mail | Web | 1. února 2012 v 22:42 | Reagovat

Zajímalo by mě, z jakým pramenů čerpáte ohledně Crowleyho - agenta. Veškeré (seriózní) prameny, které jsem měl kdy k dispozici sice uvádějí, že svojí spolupráci britským úřadům několikrát nabízel, ale nikdy neuspěl. Ocenil bych uvedení zdroje, předem díky.

7 ejra.spirit ejra.spirit | E-mail | 7. února 2012 v 18:15 | Reagovat

Nikdy jsem se o něj moc nezajímala, ale stačí mi, že vím, že patřil k illuminátům a mám o něm obrázek raz dva.. Uznávám, že jako okultista dosáhl uctihodných výkonů, ale bohužel ne vždy to bylo v dobrém úmyslu..

8 Pavel J. Pavel J. | E-mail | 8. února 2012 v 10:13 | Reagovat

[5]: Zkus si přečíst Novodobý český hermetismus od Nakonečného, tam se píše o Keferovi víc. Keferova práce se dá koupit, nebo je též na http://grimoar.cz

[6]: Pravděpodobně z těch neseriozních, neznám z hlavy přesně zdroj, ale týkalo se to Iana Fleeminga, nicméně co se týká špionáže bych byl ve všech ohledech skeptický, jak že se na spolupráci podílel, tak že nikoliv. Mám už takovou tendenci u informací týkajících se tajných služeb. Dám do budoucna vědět.

[7]: Však to stojí v názvu článku a zbytek v něm upozorňuje na moderní publikaci pomluv o této osobě. Co se týká Illuminátů (asi v negativních kontextu, že?), tak je to další fáma, kterých o Crowleyovi vymýšlejí senzacechtivci a pomlouvači.
Co je to dobrý úmysl? Dělej co ty chceš, to ať je celé zákon. Oproti tomu mnoho českých prvorepublikových okultistů s ,,dobrými" úmysly bylo těmi opravdovými nefalšovaými Illumináty.

9 Pavel J. Pavel J. | E-mail | 8. února 2012 v 10:31 | Reagovat

[3]:Článek je reakce na superbulvární zpracování pomluv, které vznikly za o něm jeho života a byly shromážděny a vydány jako historická práce, jejímž motivem bylo podložit šílenou teorii.
Není to Crowleyho životopis, ten sem dám někdy v budoucnu, bude-li to možné.
Některé vaše informace působí vytržené z kontextu podobně jako některá bulvární zpravodajství a označovat Crowleyho za satanistu je stejné jako to samé činit s mnoha kulturami, pakliže přijmete, že Aztékové byli satanisté apod., tak ano Crowley byl satanista, ikdyž to působí bizarně, když jeho Thelemité studují Bibli a mnohdy si cení křesťanství, navzdory sdílení oné ,,děsivé" Crowleyánské filosofie.
Tyto stránky se ale týkají okultismu, takže Crowleyho morálnost, odklon od běžně uznávaných společenských hodnot a další podobné nesmysly, které fascinují čtenáře neseriozních novin a pavlačové drbny jsou irelevantní. Sám autor tohoto článku je veliký pošuk a byl svého času pozván k rekonstruování The Abbey of Thelema podle vzoru na Cefalú.
Co se týká mnoha jeho talentů a veliké intelience, tak je sice zahodil tak, jak to vnímá běžný člověk a kdyby se magii nevěnoval, mohl být velikou osobností šachu, slavným vědcem a já nevím čím ještě. Z pohledu zaměření těchto stránek je dobře, že se věnoval magii, protože jinou stejně významnou osobnost za posledních sto let v této oblasti nemáme.
Láska je zákon, láska pod vůlí.

10 beats by dre beats by dre | E-mail | Web | 10. února 2012 v 10:29 | Reagovat

The main competitor brands of the beats by dre uk are industry leaders such as Bose and Sennheiser, so you know these bad boys have really been put Beats solo hd through a lot of testing and development to match the criteria.

11 Pavel J. Pavel J. | E-mail | 19. února 2012 v 21:35 | Reagovat

Jinak se i autoři ,,seriozní" literatury, jako třeba prof.Nakonečný phd. chopili širokého spektra pomluv a manipulovali s fakty, aby určité osoby vykreslily v dobrém světle a další v ne tak dobrém.
Co se týká heroinu, ta ten užíval proti asthmatu a heroin byl užíván i jako dětský prostředek proti kašli, což je vzhledem k jeho vlastnostem pochopitelné. Jinak se Crowley jako bezpočet dalších spisovatelů, cestovatelů a slavných osobností 19.století, jako Purkyně, Frič či Stevenson zabýval experimentováním s drogami, ikdyž ,,pod vůlí".

12 Louis Vuitton Outlet Louis Vuitton Outlet | E-mail | Web | 6. března 2012 v 7:22 | Reagovat

As President Obama focused on the Louis Vuitton Outlet sanctions against Iran, Benjamin Netanyahu, prime minister of Louis Vuitton Outlet, said his country “must have the ability to defend itself, by itself.”

13 Louis Vuitton Louis Vuitton | E-mail | Web | 7. března 2012 v 2:47 | Reagovat

buy the best container with the price tag, or even obtain the price cut code.

14 Coach Bags Outlet Coach Bags Outlet | E-mail | Web | 26. března 2012 v 9:43 | Reagovat

I’ve been visiting your blog for a while now and I always find a gem in your new posts. Thanks for you.
http://www.coachoutletwell.com

15 tory burch outlet tory burch outlet | E-mail | Web | 4. května 2012 v 8:26 | Reagovat

linlinying20120504
This article very well, thank you!

16 cheap fake rolex cheap fake rolex | E-mail | Web | 31. října 2012 v 13:41 | Reagovat

Thanks For This Post, was added to my bookmarks.
http://www.writewatches.com/

17 a line bridal gowns a line bridal gowns | E-mail | Web | 24. listopadu 2012 v 8:31 | Reagovat

A. Buccaneer
http://www.caredresses.com/

18 niki niki | 27. listopadu 2012 v 9:37 | Reagovat

jo to jsem prezila na vlastni kuzi :-?

19 niki niki | 3. ledna 2013 v 19:29 | Reagovat

MUCQ

20 onlinedresses onlinedresses | E-mail | Web | 12. dubna 2013 v 10:09 | Reagovat

Hi http://onlinedressesoutlet.com

21 christian louboutin boots christian louboutin boots | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 5:38 | Reagovat

I happen to enter your blog with the help of Google search. To my sheer luck I got what I was searching for. Thanks.
http://www.shoesfloor.com/site/shoes

22 fan fan | Web | 17. června 2015 v 16:20 | Reagovat

Koho se mohu zeptat? :-|

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama