Pro překlad tohoto blogu do angličtiny klikněte ZDE

Povaha Egregoru

25. prosince 2010 v 20:13 | Koubič |  Mýtus Cthulhu
Povaha egregoru Mythosu je založena na cizích energiich takzvaného Transyuggotského působení (Transplutonského). K objevení Pluta došlo v době, kdy Lovecraft začal Mythos tvořit a začlenil tuto planetku jako Yuggoth na okraji.Pluto je z astrologického hlediska velice brutální silou a přináší do našeho světa síly, které jsou zcela nové. To při objevení Pluta vypukla Světová válka (Velká válka) a po ní hned druhá a to po objevení Pluta člověk odpálil jadernou pumu nad Hiroshimou a Nagasaky.
Pluto je planetou Nového Aeonu, tím co přináší cizost a neklid. Není tedy pravdou, že na nový Aeon ještě čekáme, že nastane 21.12.2012, ale již jeho energie vnímáme právě v podobě Yuggothských sil.

Na druhou stranu, jsou síly (Other Gods) personifikovanými silami Universa a jako takové působí universálně. Jedná se o ony Vnější Bohy, mezi kterými kraluje Azathoth, šílený omnipotentní Bůh. Tedy není pravdou, že nemůžeme hledat pozemské analogie, je to možné, ale jen částečně, (jak poznamenal kolega VZH, ony síly fungují jako síly voodoo, a tedy pro každý aspekt by měla být stvořena samostatná entita, Shub Niggurath sex, Shub Niggurath drogy, Shub Niggurath rockandroll) nejblíže k možnému spojení je Sefirot, který je už sám o sobě velmi nadzemský a dovoluje větší volnost.

Ona neuchopitelnost těchto primárních sil pramení z jejich omnipotence, nelze uchopit něco co je tak obsáhlé, jako je multiplikace, plození, emoce, rozum.

Též není pravdou, že entity v Mythosu jsou poškozené, pokřivené odrazy věcí, jež představují. I kdybychom počítali s principem duality, tj libost nelibost, zlost láska (které v universálním měřítku neexistují) tak ony síly nelze považovat za klifotické. Klify jsou nepovedené světy, které vznikly, když došlo k Stvoření. Kdybychom měli být důslední, tak s klidem můžeme prohlásit, že vše je klifotické protože vše je nějak poškozené. Ve skutečnosti je Sefirot a Klifot totéž, jen pojatý z dualního hlediska.

Dobrou otázkou je, proč zrovna Mythos HP Lovecrafta? A proč většina magických řádů nepracuje s celým obsáhlým panteonem?
Lovecraft byl hypersensitivní jedinec, který trpěl astrofobii, nejspíše vypěstovanou v době kdy byl velmi aktivním astronomem. Trpěl Nočními běsy a jinými spánkovými poruchami a ač byl čistě materiální, sny ho fascinovaly a bral je za jedinou kouzelnou věc v životě. Jsou dochované dopisy, kde píše že Viděl tancovat fauny a dryády kolem stromů když byl malý, a že byl pohanem řeckého pantheonu, ještě předtím byl fascinován Arábii. Tedy byl hypersensitivním jedincem vnímajícím určité síly, ale jeho materialistická povaha vše zablokovala a dovolovala mu únik pouze v době snů. Tam byl terorizován věcmi které popsal jako Noční vyzábliny, které ho odnášely do mimozemských světů. Takto bychom mohli vyprávět dlouho.

Lovecraft psal povídky podle svých snů, stal se tedy kanálem Nového Aeonu. ST Joshi, jeho biograf a učenec o mnohých jeho povídkách píše, že byly silně inspirovány snem (Dagon, Nyarlathotep, Call of Cthulhu, Slavnost...). Z jeho rané tvorby, byla většina příběhů z takzvané Snové země (DreamLand) a později takzvané Mythos povídky téměř vždy obsahovaly prolínání snových motivů do bdělé reality.

Lovecraft tedy celý Panteon vysnil, což je z okultního hlediska rovno channelingu. Co nevysnil to stvořil na základě své znalosti jazyků a pojmenoval své nejniternější hrůzy z kosmického prostoru a jeho sil.

Dostáváme se k již položené otázce proč se nepracuje i s jinými entitami? Odpověď je jednoduchá, lenost. Fixace na jednu entitu je snazší než na 300. Paradoxem je, že pracují s Al Azífem do Skoob esoterika, který je postaven na Mythosu Augusta Derletha a je plný nepřesností, ale neintegrují nic víc než to co jim někdo předhodí.

Z magického hlediska je celý egregor Mythosu, byť rozkouskovaný do menších Mythosů velice silný, dotují ho stovky hráčů RPG od Chaosium, čtenářů, kteří se tetelí strachy, spisovatelů kteří své vize přenáší na papír. Stovky umělců kteří své vize presentují v podobě bizarních obrazů. Umění je magický akt, tedy stvoření jakékoliv povídky je magickým aktem. Nezáleží ani tolik na tom zda máte tak laděné sny nebo bdělé vize. (Sám HR Giger mnohokrát řekl, že jeho obrazy jsou důsledkem vizí).

Proto se budu snažit, ač je to úkol vskutku téměř nemožný, probádat celý Univers Mythosu a dodat informace jiným psychonautům.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tíšek99 Tíšek99 | Web | 4. února 2011 v 20:26 | Reagovat

Navštivte taky můj blog! :-)  :-)  :-)

2 Hrobař Hrobař | 20. srpna 2012 v 9:14 | Reagovat

Zajímavé, o úloze Pluta jsem nevěděl. Zde stojí za zmínku fakt že Pluto již není vědci označováno za planetu ale za Plutoid (Rok 2006). Jaký má asi tento akt odmítnutí význam?

O cizosti energií Mythosu není pochyb. Každý okultista který se k nim jen přiblíží to musí zřetelně cítit. Pryč jsou časy přívětivých antických panteonů s lidskou tváří. Zrak se odvrací i od středověkého panteonu Pekla a nebe. Nastala nová doba, doba kdy naše vlastní sny a noční můry vkročili mezi nás. Doba kdy se lidstvo i celá planeta svíjí v smrtelné křečí která je zároveň křečí porodní. Jaká je povaha Mythosu? Nelidská, chladná, nakažlivá. Alespoň tak to vnímám já.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama