Pro překlad tohoto blogu do angličtiny klikněte ZDE

Významy run

7. srpna 2006 v 23:49 | Dark Princess |  Runy
-runa se jmenuje Fehu, její překlad je "dobytek" a je symbolem pro písmeno F(výslovnost českého F). V době, kdy se lidé ještě ve velké míře nesetkávali s penězi, byl právě dobytek mírou bohatství a majetku. Tato runa poukazuje na majetek vydobytý bojem nebo poctivou prací, ale i výhrou či sázkou. V pozdější době se významem runy stalo i peněžní bohatství.
-tato runa se jmenuje Uruz, znamená "pratur" a je symbolem pro písmeno U(výslovnost českého U). Význam runy je odvozen právě od pratura, velkého, majestátného a nezdolného zvířete. Runa pak vystihuje vlastnosti jak pratura, tak i lovce, který ho potřeboval skolit, aby přežil. Je to tedy především fyzická síla, rychlost a zdatnost.
-runa, která se jmenuje Thurisaz, se překládá jako "troll(obr)"(popřípadě "trn") a je symbolem písmena Th(výslovnost jako Th v anglickém slově "thin"). Už překlad runy napovídá, že její význam nebude příliš příjemný. Trollové, česky nesprávně překládáni jako obři, jsou stvoření, se kterými si není radno zahrávat. Jsou lstiví, mocichtiví a zákeřní. Již se proslavili mnoha zločiny proti lidem a bohům, ale jejich hlavní čas přijde až při Konci Bohů(konci světa)-Ragnaröku. Runa znamená konflikty, možné hádky s agresivními osobami a nesoulad. Může však také znamenat určitou změnu.
-tato runa se jmenuje Ansuz a překládá se jako "bůh". Symbolizuje písmeno A(vyslovuje se jako otevřené anglické A ve slově "stack"). Runa vyjadřuje boha jako takového. Může být tedy symbolem moudrosti, dokonalosti a radosti. Také může být spojená s vírou ve formě požehnání a pevnosti ve víře.
-runa Raido se překládá jako "jízda na koni" a symbolizuje písmeno R(vyslovuje se jako české R). Překlad napovídá, že se významově bude jednat o určitou cestu, jak fyzickou, tak duševní, možnost také změny životního stylu. K cestě či změně může dopomoct zásadní rozhodnutí.
-runa se jmenuje Kaunaz, znamená "pochodeň, světlo"(ale i třeba "nemoc" ve formě "boláku" či "vředu") a symbolizuje písmeno K(výslovnost českého K). Interpretace není zcela tak jednoduchá. Různé aspekty však napovídají tomu, že významem budou zdravotní potíže, může znamenat horečnaté nemoci i duševní problémy; ale i plamen, což je naopak většinou věc pozitivní. Může tedy symbolizovat i světlo na vaší cestě a zahnání stínů kolem vás i ve vás.
-runa se nazývá Gebo, její překlad je "dar" a je symbolem pro písmeno G(někdy výslovnost českého G, jindy výslovnost G v angl. slově "girl"). Jedná se o štědrost a možnost obdarování; může k vám přijít radostná zpráva o daru. Může ale také znamenat určitou oběť pro dobrou věc, ať už ve smyslu náboženském, tak životním.
-Wunjo je runa vyjadřující "dokonalost" či "radost" a je symbolem pro písmeno W(výslovnost angl. W). Toto je bezstarostná runa plná radosti a štěstí. Znamená mnoho požitků a rozkoše, při nichž je však potřeba znát i svou míru. Runa je celkovým úspěchem a naznačuje dobré vztahy s přáteli a rodinou.
HAGAL AETT
-runa se jmenuje Hagalaz, její překlad je "krupobití" a je symbolem pro písmeno H(výslovnost českého H). Runa vyjadřuje jak skutečné kroupy padající na zem, vyvolávající chaos a zkázu, tak i krupobití v přeneseném smyslu-a to třeba déšť střel v bitvě. Runa představuje nekontrolovatelné síly jak v podvědomí, tak i ve vnějším světě.
-runa se nazývá Nauthiz, překládá se jako "nedostatek" a je symbolem pro písmrno N(vyslovuje se jako české N). Runa vyjadřuje nouzi a nedostatek ve věci, kterou člověk zrovna potřebuje k úspěchu. Runa může představovat překážky, které člověka svážou a snaží se mu zabránit v jeho další cestě. Poctivá a tvrdápráce vás však může těchto nedostatků zbavit a přinést vám očekávaný úspěch.
-tato runa se jmenuje Isa, její překlad je "led" a zastupuje písmeno I(vyslovuje se jako I s angl. slově "ice"). Led, i když může vypadat opravdu nádherně, nám mnoho radosti obvykle neudělá. Je něčím zákeřným a nebezpečným, něčím, co nám může ublížit. Stejně je to i s touto runou-představuje zlost, závist, výčitky a negativní myšlenky. Je však také runou, která potvrzuje a zesiluje význam dosud tažených run.
-tato runa se jmenuje Jera, její překlad je "rok" nebo také "žně" a je symbolem pro písmeno J(runa se vyslovuje jako české J). Tato runa znamená hojnost a období, kdy přijde sklizení plodů vaší práce. Blíží se čas míru, prosperity a úspěchu.
-význam runy Eihvaz je "tis" a zastupuje písmeno Y(runa se vyslovuje tvrději a uzavřeněji než J, má blíže k Y, podobně jako v angl. slově "yet"). Tis je velmi tajemným a posvátným stromem. Kvůli své jedovatosti bývá často spojován se smrtí. Kvůli svému vynikajícímu dřevu zase s tvorbou luků a tudíž lovem a válečnictvím. Tis je velmi nezdolný a houževnatý strom, proto tato runa symbolizuje silnou a nezdolnou morálku a chuť jít si za svým.
-tato runa se nazývá Pertho, překládá se jako "vagina", jiné prameny hovoří o "hře v šachy" či "šachovou figurku" a zastupuje písmeno P(výslovnost českého P). Význam této runy je snad nejspornější. Vyjadřuje posvátnou sílu země a silný ženský vliv. Je to totiž runa symbolizující ženskou plodnost-je tak opakem pro runu Inguz, symbolizující plodnost mužskou. Vyjadřuje také ženské tajemství a skrytou tvořivost, která si žádá naše úsilí aby vyplynula na povrch.
-tato runa se nazývá Algiz, znamená "ochrana" a je symbolem pro písmeno Z(vyslovuje se jako souhláska někde mezi Z a R). Je to runa obecně užívaná jako ochranné znamení používané na amuletech a jiných předmětech. Představuje instinkt ochraňovat sebe i své blízké, či snahu uchránit si již vydobytou pozici nebo úspěch.
-runa se jmenuje Sowulo, její překlad je "slunce" a je symbolem pro písmeno S(vyslovuje se jako české S). Runa vyjadřuje Slunce-vesmírné těleso, bez které by nebylo na Zemi života. Je proto uctíváno germány stejně tak jako všemi starými kulturami. Runa znamená štěstí, radost a úspěch. Je životní silou a symbolem vítězství. Znamená dobré zdraví a soulad vědomí a podvědomí.
TIW AETT
-runa se jmenuje Teiwaz, její překlad je "Týr" a symbolizuje písmeno T)výslovnost českého T). Runa je zasvěcena jednomu z germánských bohů války-Týrovi, jenž byl skvělým bojovníkem a generálem božích vojsk. Z tohoto vyplívá, že významem runy je smysl pro vůdcovství, spravedlnost a síla k vítězství. Je to runa přinášející optimistické události a úspěch.
-runa se nazývá Berkana, jejím překladem je "bříza" a je zástupcem pro písmeno B(výslovnost B připomínající zvuk prudkého vydechování). Bříza se považovala za posvátný strom spojený s jarními oslavami znovuzrození přírody a kultem plodnosti. Představuje tedy plodnost jak fyzickou, tak duševní a představuje osobní růst. Přináší také úspěch v obchodě a podnikání.
-tato runa se jmenuje Ehwaz, jejím překladem je "kůň" a symbolizuje písmeno E(vyslovuje se jako české E). Ehwaz je runa koní, kteří byli u germánů jedni z posvátných zvířat a podle jejichž chování se také věštilo. Seveřané také často koňské maso jedli(většinou na obřadních hostinách a oslavách) s vírou, že jim dodá sílu. Koně byli také jakýmsi prostředkem mezi bohy a lidmi. Může vás tedy čekat i zpráva ze světa bohů. Runa také vyjadřuje společenské postavení a věhlas týkající se tazatele. Vytažení této runy potvrzuje a upevňuje význam všech tažených run před ní.
-runa Mannaz se překládá jako "muž" či spíše "člověk" a zastupuje písmeno M(vyslovuje se jako M v češtině). Runa znamená jak člověka jako jednotlivce, tak celé lidstvo či národ. Vyjadřuje vztak okolí k tazateli a vztak tazatele k okolí. Znamená jak přátele tak nepřátele-prostě celé společenské prostředí, ve kterém se pohybujete.
-runa se nazývá Laguz, překládá se jako "voda" a symbolizuje písmenoL(čte se jako české L). Laguz vyjadřuje úspěch na cestách a záruka správného výběru při koupi, kde však může být riziko nějaké ztráty či položení oběti. Runa také znamená barvitou představivost a bohatý vnitřní život.
-runa se jmenuje Inguz, překládá se jako "Frey, Ingfrey" a je symbolem pro písmeno Ng(vyslovuje se jako nosové N v angl. slově "singer"). Runa je připisována germánskému bohu lásky, krásy a plodnosti-Freyovi. Proto jejími význami jsou fyzická krása a dokonalost a především plodnost. Tazatel může mít vysoké požadavky na vzhled partnera. Runa také vyjadřuje zájem o zdraví, rodinu a potomky.
-runa se jmenuje Othila, její překlad je "dědictví"a symbolizuje písmeno O(výslovnost českého O). Runa se vztahuje k dědičnosti a dědictví jak ve smyslu fyzickém a majetkovém, tak ve smyslu odkazu duchovních hodnot předků. Může znamenat i dále předané vědomosti na potomky či blízké. Runa také představuje domov i s jeho obyvateli.
-runa se jmenuje Dagaz, její překlad je "den" a symbolizuje písmeno D(vyslovuje se jako Th v angl. slově "then"). Runa představuje bezpečí denního světla v kontrastu s nejistotou a temnotou noci. Je právě čas pro plánování důležitých věcí nebo pro podnikání.
 

19 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Babiak Babiak | 2. srpna 2007 v 19:16 | Reagovat

Jak mám poznat, který význam mám u tý runy říct?

2 Babiak Babiak | E-mail | 3. srpna 2007 v 8:47 | Reagovat

Jak mám poznat, ktrerý význam mám u tý runy říct?

3 wccw wccw | E-mail | 11. ledna 2008 v 16:31 | Reagovat

jezisi ty ses natvrdla

4 Nikol Nikol | 9. srpna 2008 v 21:20 | Reagovat

Ahojte,.....zajímalo by mě odkuk jste ty významy čerpaly, chci se runami více zabývat...no a světe div se...co kniha to jiný význam...je to matoucí a nevím čemu mám věřit... dik

5 Awa1972 Awa1972 | E-mail | 22. července 2009 v 23:50 | Reagovat

ahoj, klobouk dolů před tvými stránkami, jsou super...jen co se týká významu run, asi by bylo dobré někde zmínit že jejich výklad záleží i na poloze, jestliže jsou "vzhůru nohama" pak mají naprosto jiný význam...

6 LEON LEON | E-mail | 1. září 2009 v 19:54 | Reagovat

A co teprve když jsou některé runy psány z prava do leva a jsou zrcadlově obráceny ;-)
Mně by zajímalo, jestlí Trolí runy jsou inverzí pouze ke Germánskému Futharku, nebo jestli se dají použít i v jiných Futhark/Futhork znacích  :-?

7 Isabell Rose Smaragd Isabell Rose Smaragd | 24. dubna 2010 v 18:18 | Reagovat

Runa Thurisaz - Thor : je taky ledový démon
Představuje: nezměrná energie a síla, síla ničiat ale i budovat, zbraň, varování

Moje oblíbená runa=)
...máš to tu pěkný možná pár chyb ,ale nevadí...

8 stedlos stedlos | E-mail | 28. června 2010 v 14:27 | Reagovat

ja mislel že runa je teleport :-?  :-?

9 Miss Mysterious Miss Mysterious | Web | 15. ledna 2011 v 14:26 | Reagovat

Dobrý a zajímavý blog

10 Mystik Mystik | 8. května 2011 v 20:32 | Reagovat

tojo pravda :-D

11 Tom Tom | E-mail | Web | 10. srpna 2011 v 20:30 | Reagovat

já myslím, že je opravdu na každém s jakými význami pracuje, protože si myslím, že jakmile se je naučí tak jeho podvědomí či ti nahoře podle toho s čím pracujete už se přispůsobí.. no já věštím podle těchto významů a plní se ... mimochodem opravdu super blog.... :-)

12 plus size bridal gowns dresses plus size bridal gowns dresses | E-mail | Web | 31. října 2012 v 13:48 | Reagovat

Q. Which month do soldiers hate most?
http://www.threedress.com/

13 Katarína Katarína | 27. února 2013 v 15:01 | Reagovat

čarodějky se zrodily z popela dračího tak
požádej dabla samotného jenž umři!kdo si
to přečet tak do 5 dnů umře musela jsem to
napsat jinak bych umřela do 5 dnů kdo si to
přečet tak to napište do jinýho blogu nebo
umřete do 5 dnů a to fakt!!!

14 jrs jrs | 7. dubna 2013 v 22:30 | Reagovat

[13]: muzes mi rict kde jsi k tomu prisla prosimte??

15 halter neck evening dresses halter neck evening dresses | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 5:41 | Reagovat

Q. Why were the teacher's eyes crossed?
http://www.caredresses.org/wedding-dresses-off-the-shoulder-wedding-dresses.html

16 red bottom shoes red bottom shoes | E-mail | Web | 2. května 2013 v 7:53 | Reagovat

Q. Which is the longest word in the dictionary?
http://www.shoesfloor.com/site/watches

17 Chani Chani | 31. května 2013 v 12:46 | Reagovat

to nejde, máš heský vzhled blogu, hodně témat a podobně ale píšeš tu s prominutím kraviny :-|

18 XXX XXX | 27. února 2014 v 17:50 | Reagovat

Tento blog mi určitě pomůže se naučit spoustu run. Právě jsem dočetla knihu "Wiccu" a tam jsem se naučila jen pár run. Fehu, Raido, Elhaz, Uruz a Yr.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama