Pro překlad tohoto blogu do angličtiny klikněte ZDE

Nejčastější omyly o keltech 4

9. srpna 2006 v 14:08 | Dark Princess |  Keltové
Občas narazíme na tvrzení nebo utkvělou představu, že Keltové pocházejí z britských ostrovů a severozápadu Evropy. Není to pravda.
V těchto místech se pouze dochovala keltská kultura a částečně i jazyky. Obyvatelé těchto zemí měli to štěstí, že se o nich jako o Keltech dá mluvit v podstatě dodnes, zatímco my své keltství v sobě musíme teprve složitě objevovat. Za země s nepřetržitou či téměř nepřetržitou keltskou tradicí můžeme považovat Irsko, Skotsko, Walles, Bretaň a ostrov Man.
Keltové však mají původ jinde. Keltologové se přesně neshodují v tom, kdy přesně vlastně Keltové vznikli. Všeobecně se klade jejich vznik do období 10. až 8. století před Kristem. Keltové vznikli pravděpodobně splynutím několika předchozích kultur a postupně vykrystalizovali ve společnost s jednotným jazykem, kulturou a náboženstvím. Jedna z prvních kultur, jak jí znají archeologové - halštatská kultura, která dala pojmenování i celému období starší doby železné, je již většinou odborníků považována za keltskou. Její výskyt lze na mapě Evropy ohraničit na jihu řekou Seinou ve Francii, Alpami na jihu a Karpaty na východě. Nejstarší Keltové se tedy pohybovali na území středu Evropy a tedy i Čech. Odtud se postupně začali šířit po celé Evropě a tedy i do zemí, které dodnes za keltské považujeme. Tady v Čechách jsou ale původem "doma". Jenom jsme neměli to štěstí a historické souvislosti naší země nás přivedly k zapomenutí či zavržení naší keltské minulosti.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ... ... | 22. srpna 2009 v 23:22 | Reagovat

Výš nechci ti vyvracet tvoje myšlenky ale mi už se nemůžeme považovat za potomky keltů pár znás možná ale v 5. stol. n. l. byly keltove z naší země vyhnáni z příčiny stěhování národů a příchodu slovanů

2 Nadarja Nadarja | 2. ledna 2011 v 11:43 | Reagovat

Ono to stěhování národů nebylo tak jednoznačné. Někdo šel dříve, někomu rodila žena, tak se zdržel, někdo měl sympatie pro blondýny, tak tu zůstal. Měl 3 děti, ty se takhle rozdělily taky, akorát dcera toho druhého se vrátila do rodné země, vzala si syna třetího, měli spolu pět mladých, za tu dobu se sem přiženil vnuk toho, co se odstěhoval nejdřív... řekla bych, že zkoumání předků je dneska k ničemu, sama mám ruce keltské, nos římský a saské oči, ale to je spíš zajímavost.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama