Pro překlad tohoto blogu do angličtiny klikněte ZDE

Nejčastější omyly o keltech 2

9. srpna 2006 v 14:05 | Dark Princess |  Keltové
O Keltech se tvrdí, jací byli krvelační bojovníci. No prostě barbaři, co by se od nich dalo čekat, že? Pravda je však poněkud jiná…
vuz
Keltové byli jistě vynikající válečníci. V době plného rozkvětu keltské civilizace v Evropě měli pověst značně odvážných a vynalézavých bojovníků. Byli to však zcela bezohlední barbaři a vykořisťovatelé? Pravda - byla jiná doba a jiné pohledy na morálku, zejména ve vojenských střetnutích. Avšak ne vždy byli Keltové bezohlední útočníci a rabovatelé. Jen málokdy válčili pouze kvůli rozšíření svého území. Všimněme si historických faktů - Keltové fakticky dobyli velkou část řeckého poloostrova (včetně Delfské svatyně) a dosáhli i poražení Říma. Přesto se zde nikdy neusadili a odtáhli zpět.
Keltové byli především národ zemědělců a řemeslníků - v tom byla i jejich síla. Však také přinesli světu (Evropě) spoustu nových praktických vynálezů a znalostí. Šíření jejich vlivu tak obíhalo mnohem více asimilací nežli vojenským obsazováním. Keltové sami měli zájem o život v klidu, velmi dobře si uvědomovali, že v takových podmínkách jejich životní úroveň rychle vzrůstá. Nebylo jim to však přáno především díky agresívní politice jejich sousedů - především Říma a také Germánů a Dáků.
Válečné umění a chrabrost keltských bojovníků byla známá v celém antickém světě. Keltové totiž využívali velmi účinně svých znalostí a dovedností i ve válečnictví. Například využívání vozů jako válečného prostředku není vynálezem středověku a husitských vojevůdců. Stejně je tomu i v užití válečného zpěvu jako psychologického prostředku k podlomení morálky protivníka. V antických pramenech je často citována "šílená" odvaha keltských válečníků, dávajících okázale najevo, že se nebojí smrti. Často jsou popisovány situace před velkými bitvami, kdy mezi seřazenými keltskými válečníky chodili "dlouhovlasí starci a jakési podivné ženštiny". Zcela zřejmě zde keltští druidové a jejich ženské protějšky konali něco jako psychologickou přípravu a je dost možné, že dovedli své válečníky přivést i do změněných stavů vědomí - tedy do stavu, kdy necítili bolest a byli schopni špičkových fyzických výkonů. Keltští válečníci bojovali někdy téměř nazí a pomalovaní modrou barvou - i to mělo ryze praktický význam. Do případných zranění se nedostávaly zbytky špinavých propocených oděvů a kůži chránil výtažek z "posvátné byliny" borytu barvířského, který má vynikající dezinfekční účinky.
Byli však díky tomu Keltové krvelační bojovníci? Když Caesar dobyl keltské oppidum Avaricum a posléze Alésii, byly v těchto oppidech soustředěny tisíce civilistů - starců, žen a dětí. Vůdce protiřímského odboje Vercingetorix se marně pokoušel dojednat jejich odchod z obklíčených měst - v obou případech je Římané zahnali zpět a po dobytí oppida vyvraždili nebo zotročili (v případě Avarica šlo 4000 zabitých obyvatel a 800 lidí vzatých do otroctví). V zápiscích římských historiků se dochovaly zprávy o tom, že před válečnými střety často Keltové navrhovali, aby se souboj uskutečnil pouze mezi vojevůdci - a nedocházelo tak ke zbytečnému krveprolití. Byl to římský senát který roku 340 př. n. l. zakázal svým velitelům na tuto podmínku přistupovat. Inu, asi to Římané často prohrávali.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nikdo nikdo | 1. července 2012 v 22:19 | Reagovat

co to tady plácáte žádný říman nikdy nedobyl žádné opidum jediná doba ky se tam mohly podívat bylo po opůštění kelty za další keltové chodily do boje žnačně sfetovaný v boji jim nešlo o to abi uchránily svá domovy ale aby zabily více nepřátel kdo jich abil více byl neudatnější a nejváženějšínější omlouvám se este neumím váš jazyk

2 fiona fiona | 6. dubna 2013 v 19:58 | Reagovat

Promiń, Nikdo ale tomuto asi porozumíš...

Pila loomed on the horizon
Talons of the wolverine
Exanimate legions formed
At the very gates of Avaricum
Believed invulnerable
This calling wall
But straight out of nowhere
Before our eyes this godsdawn bane arose

Thus Avaricum burns
Under a dead sky
Avaricum drowns
In blood and demise

Siege towers emerged
Protruding from the ground
Standing out against the threatening sky
As if to mock all valiantness
Face to face with an eye-levelled enemy
Serried roman ranks
Embattled upon our hold

Cut off and trapped inside
As the carnage was at hand
As the creak of the winches extolled our doom
The slaughter befell Avaricum
Dead suffused the oppidum
Left to pillage, sack and rape
Avaricum the brave became Avaricum the grave

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama