Pro překlad tohoto blogu do angličtiny klikněte ZDE

Magické jméno

8. srpna 2006 v 11:08 | Dark Princess |  Čarodějnictví

Magické jméno

- anglicky "craft name, magickal name

Magické jméno, jméno pro Řemeslo, Stínové jméno není v pravém slova smyslu žádnou rituální pomůckou. Protože se ale tento oddíl jmenuje Nástroje Řemesla, musíme ho sem zahrnout, ačkoliv je ze všech pomůcek zdaleka nejméně ohmatatelné.
Konečně, ohmatat si ho můžete ve formě zapsané, budete si s ním pravděpodobně označovat svoje věci, nebo z něj používat utvořený monogram. Písmo je způsobem, jakým spoutáváme význam slov, poté, co jsme různé lidské zkušenosti zhustili do zvučných skupin, nazývaných slova. Už z tohoto vyplývá, že slovo, kterým budeme označovat sami sebe - případně "jeho/ji" své Alter Ego z Jiného světa je nesmírně důležité.
Ačkoliv ve filosofii je středověký teologický spor "zda-li jména věcí vystihují jejich podstatu" stále aktuální, my přízemní čarodějové se spokojíme s těmito poznatky:
 • jméno vyjadřuje (písmena a numerická hodnota) určitou kvalitu energie, která se jeho nositeli stále vrací
 • jméno může být podle událostí a legend, které jsou k němu navázané samo o sobě blahodárné a nebo škodu přinášející
 • změna jména signalizuje vždy přechod do jiného období života, i radikální změnu života (nová jména v řádech, sektách, v manželství, po korunovaci, přidání dalšího jména při jmenování do šlechtického stavu)
 • ze skupiny jmen i neznámým lidem intuitivně přiřadíme to jejich, čím to?
 • lidé si instinktivně vybírají jiná jména, když přestanou harmonizovat s energií toho, které nosí. Tak vznikají různé přezdívky a pseudonymy. Mnoho lidí je natolik známých pod svou přezdívkou (my asi spíš řekneme magickým jménem), že jejich rodné jméno ani nikdo nezná. Když se jejich "skutečné" jméno objeví, většinou si ho s tím člověkem ani nedokážeme spojit a prostě ho zamítneme používat
 • jméno se může stát symbolem.
Ztráta jména byla v mnohých kulturách považována za nejhorší trest. Z moderních dějin si stačí vzpomenou na neblaze proslulé tábory, kde příchozí dostali místo jmen čísla. Vzali jim identitu. K významu jména a magickým jménům tu nabízím několik myšlenek. Možná jste slyšeli, že jméno podléhá nějakým zvláštním pravidlům a nikdo kromě vás ho nesmí znát. To je mi líto. Já takovou filosofii neuznávám. Můžete mít kromě oficiálního ještě jiná jména, ale o žádném nevím ve smyslu, že by jej nikdo nesměl znát. Možná si vybavíte podivná milostná jména, kterými si říkají zamilovaní:) Je to taková hermetická řeč.

Jak si vybrat jméno pro Řemeslo?

Od základu mylně položená otázka. Jméno si najde vás. Chtít mít okamžitě krásné a plnovýznamové jméno je nerozvážné nadšení, které může skončit tak, že si ho každý měsíc budete měnit (to je typické v nejhorší pubertě - taky jsem stěhovala nábytek v pokoji každý měsíc. Jeden ani nemusí být psychoanalytik, aby řekl, že je to nevyrovnanost s vlastní identitou). Nic si z toho nedělejte! To přejde.
Jméno si najde vás. Bohové vám ho sdělí. Někdo vám ho vymyslí. Není třeba se bát. Jestli nějaké potřebujete ihned, vezměte si své křestní jméno, jméno, kterým máte rádi, když se vám říká a vezměte si jeho podobu v cizím jazyce. Návody, jak najít své "duchovní jméno" jsou veskrze šáhlé, nepoužívejte je. To, že jste dostali touhu změnit jméno, znamená, že toužíte po spirituální změně. Tak dejte svojí duši žádaný pokrm.
Nepoužívejte jména, která už jste ve svém pohanském okolí už nejméně dvakrát slyšeli. je to pozérství a jejich nositelé až se to dozví, tak patrně vyrazí na Velký Lov, i když není svátek.

Jak to jde s občanskými jmény?

Můžete si ho i změnit. O konkrétních podmínkách a poměrech na matrikách toho moc nevím. Přidání prostředního jména například je bez problému. Před změnou jména byste se měli poradit klidně se zkušeným numerologem / kartářem / astrologem. V dřívějších dobách to tak činili i panovníci a bylo to naprosto běžné.

U nás se nejčastěji mění jméno nevěsty, co to znamená?

Že dále patří do domu ženicha a k jeho rodině. Je to patriarchální tradice. Děti dostávají jméno po otci a manželka přebírá jeho. Zajisté tu taky hraje roli, že dále vlastně patří manželovi, což se vám nemusí líbit jako prohlášení, ale katolická tradice taková byla a je.
Vždycky hrály roli peníze. Pokud byla ona z bohatšího rodu, přijal její jméno (prospěchář). Dnes se s tím můžete setkat v té formě, že pokud něčí jméno je zároveň obchodní značkou nebo jménem firmy, ponechává si jej. Ohromné množství žen, zvlášť ze shwbussinesu si ho nechává tak jako tak.
A tohle se emancipovaným ženám vůbec nebude líbit, ale řeknu to. Je to hloupost. Milujete někoho dost na to, abyste se brali na doživotí, ale oškliví se vám jeho jméno? proč si nevyberete jiné společné, jak se to také dělá? protože manželství (handfasting ve wiccanském ritu) symbolizuje odevzdání se dvou duší a jejich vzájemnou oddanost, vzdáváte se předchozího (podle katolictví tradičně mladistvého bujného) života a začínáte nový. Ok, vyžadovat oddanost jenom po ženách je nefér. I když by se mnou někteří Germáni nesouhlasili:) ale i na jedné straně je to symbol. Myslím, že to je důvod, proč se od toho tak ustupuje.
 • Věštění pro prozíravé čarodějnice. Jak z jeho a svého jména zjistit, zda-li má vztah dobrý potenciál? Přidejte ke svým křestním jménům jeho příjmení. Tím se myslí, pokud si říká "z města Tiriel" napíšete si to a spočítáte podle příruček numerickou hodnotu. Vychází nějaké pro lásku netypické, neblahé číslo? Tak to vzdejte. Počkejte na někoho s lepším jménem:) Pozor! Germánská jména transkribujte s dvouhláskami, pokud obsahují přehlasovaná písmena. Tradiční ženské harmonické číslo, dobré pro společné soužití je 6. Ale možná o tradičním manželství a rodině nechcete ani slyšet, tak já mlčím:)

Každé jméno, které používáte má význam.

I to na chatu. Ne, nedělám si z vás srandu. Pokud si chcete říkat Satan666blacknecroHitlerMučitelKrista, jste, nebo spíš si kretén. Čarodějové jsou pověrčiví a sami sebe si váží natolik, aby se nehyzdili trapnými, provokativními a dost omšelými slátaninami z béčkové kultury a pokleslých filmů. Nevycházím z údivu nad těmi "čaroději" na chatu, kteří si dají přezdívku vyloženě takového typu a ještě čekají, že je někdo bude brát vážně. Vážně chcete vystupovat pod jménem, kterým vás budou lidi desetkrát za hodinu oslovovat, a do občanky byste se styděli ho napsat? Strnuli byste, kdyby vám tak řekl váš učitel / babička / úředník za přepážkou? Nebo je dokonce tak sprosté nebo rouhavé, že ho ani nikdo nevysloví bez uzardění?
Ojojoj. Tak to bude mít vaše karma pěkný problém.
Tyto úvahy jsou naprosto na místě. Naštěstí tento druh lidí by se ani nenamáhal si tento článek do konce přečíst (patrně protože neumí pořádně číst a psát :-).

Chaty jsou dost pokleslé. Mám tam používat vůbec své jméno? Nechci si, jak bych to řek´ pošpinit svoji sílu.

To je otázka na pravém místě. Já vám radím: pokud vás tak znají vaši kamarádi a hodně dalších lidí, není důvod ho nepoužívat. Duplikovat svoji identitu by bylo na škodu. Koneckonců jméno je "nástroj denní potřeby" a stejně jako s rituálním koštětem s ním občas budete potřebovat opravdicky zamést špínu kolem oltáře. Jestliže je to ale zároveň jméno, které používáte při rituálech / kterým se představujete bohům / jméno vaší RPG postavy, se kterou hluboce žijete, tak si na něj dávejte pozor. Nelozte do místností, kde se pravidelně dělají prasárny, domlouvají ilegální věci, vyměňuje porno, vypukají flame wars. Kdyby se vám to totiž stalo, budou se tam psát věci jako "zkurvenej lesomrd Druideric" případně ještě vaše jméno zkomolí do nějaké obscénní podoby. Mohlo by vás to ranit.
Ale toho se nebojíme, ne? Taky by se vám to mohlo stát kdekoliv, třeba při obraně Wiccy, a v tom případě uděláme následující:
 • poproste Bohy, aby očistili vaše jméno pod kterým jste se rozhodli je následovat
 • napište jej na list a proveďte nějaký očistný rituál (napište barvou na oblázek a nechce vyvařit v kotlíku - to by bylo jistě účinné, určitě najdete svůj způsob)
 • můžete naopak nakreslit hanlivé obscénní obrázky s nadávkami, které vám dali a jejich jmény a spálit ho (spláchnout do záchoduse mnohým čarodějnicím zdá ještě více uspokojící)
 

16 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Marek Marek | E-mail | 3. září 2007 v 9:31 | Reagovat

Ja len neviem, či má význam meniť svoje meno. Keď ma niekto osloví, alebo keď sa modlím za seba, tak reagujem na to krstné a vôbec netúžim po nejakom ďalšom. Otázka znie: Potrebujem magické meno?

2 Angela Angela | E-mail | 13. března 2008 v 12:34 | Reagovat

No podle mě záleží na jedinci.Pokud nejsem tak úplně spokojená se sebou samotnou a chci se změnit - převrátit svůj život vzhůru nohama tak si chci zamosebou změnit i jméno...

Obzvláště pokud maminka s tatínkem sledovali  v době když jsem byla na houbách hezkou telenovelu a pak nám v porodnici bylo dáno jméno Kasandra nebo Nick...Nebo naopak  mají rodiče rádi přívětivá stará jména typu Květoslava a podobně.Tohle naštěstí není můj případ.Přesto často jiné jméno použiju Angela.Tohle jméno se mi líbí a když ho používám ani mi to nepřijde nepřirozené.Ono když  k nám to jiné jméno přijde spontálně pak na tom není nic špatného - teda aspoň doufám:o)

3 Sova Angelika Sova Angelika | E-mail | Web | 18. března 2008 v 19:52 | Reagovat

Já bych se zeptala jako Marek: Potřebujem magické jméno? I když sama pro sebe bych si řekla: Ne. Jsem jako blb? tak mi neodpovídejte... Díky...

4 Eliwen Eliwen | E-mail | 21. června 2008 v 8:22 | Reagovat

Ahoj,myslím si, že mít magické jméno je dobré. Sama jej mám a teď přemýšlím o změně. Mám ho už 4 roky. Za tu dobu se hodně věcí v mém životě změnilo a cítím, že jméno už není správné. Nelíbí se mi.Nerada jej používám. Cítím že tam něco drhne. Já mám jméno složené ze jmen dvou bohyň a elfské přípony. Je to krásné jméno a originální. Člověk by ale opravdu měl jít po víznamu jména které si chce dát. A pocit trapnosti, když své jméno budete používat se časem vstřebá. Musíte své nové jméno přijmout a to se stane, když jej budete používat.

Všem hodně štěstí s magickými jmény.

5 Jitka Jitka | 13. srpna 2008 v 16:02 | Reagovat

mám taky magické jméno do tet sem je nepouživala ale použiju když už toho vím o magii dost

6 Nomi Nomi | E-mail | 6. října 2008 v 20:08 | Reagovat

Magické jméno?Jistě je určitě důležité....to jo...ale sama nevím jestli si nemám jméno změnit...nebo podle čeho vlastně si jméno dát...Jak tu již psali...jméno si nemůžeme vymyslet libí/nelíbí ale jméno se dostane k vám...mno...je to zajímavé...alespon mám o čem přemýšlet...:-)

Nomi

7 katerinka katerinka | E-mail | 14. listopadu 2008 v 18:26 | Reagovat

tufgk

8 natália natália | 29. prosince 2008 v 19:46 | Reagovat

Ahoj, je možné aby som si to meno vymyslela ja? Lebo Bohovia nie a nie mi ho poslať, ak mi ho pošlú tak jak to zistím?

9 žanďa žanďa | 2. dubna 2009 v 14:33 | Reagovat

ahoj jste fakt dobrý

10 Magda Magda | E-mail | 8. června 2009 v 16:19 | Reagovat

A to si ho mám jako vymyslet víte já totiž nejsem na tohle moc dobrá....a kdo všechno mi musí tímto jménem nazývat to jako i mí rodiče???Dit y ani neví že se chci stát čarodějkou i když nevím jestli se mi to povede.Ale určitě to stojí zA TO!!!

11 Magda Magda | E-mail | 8. června 2009 v 16:45 | Reagovat

Ale pořád nevím jak se mám dozvědět své magické méno???

12 Nicollo Nicollo | 15. června 2009 v 20:41 | Reagovat

Výborně...Takže nakreslím na obrázek sebe a je jak mi nadávají a spláchnu to na WC?Co se stane pak?

13 Miley Miley | 28. června 2009 v 12:09 | Reagovat

mozem mat meno Miley?

14 Mazrim Taim Mazrim Taim | E-mail | 11. srpna 2009 v 15:38 | Reagovat

Magické jméno někteří lidé cítí i u ostatních. Jinak své lze najít hlubokou meditací

15 MrShidan MrShidan | 29. srpna 2009 v 20:37 | Reagovat

a co Shidan ,je to dost magický 8-)

16 Rajče Rajče | 1. září 2009 v 18:13 | Reagovat

Nevim, proč tak blbě, ale kámoši mi tak začali říkat.... Možná použiju  jméno Rajče... Třeba v Němčině, nebo ruštině nebo najdu jinej jazyk..

17 ... ... | 12. září 2009 v 17:10 | Reagovat

Myslíte, že je jméno Magvam dobré magické jméno?

18 Erik Erik | E-mail | 6. října 2009 v 16:41 | Reagovat

A potřebuju to magické jméno?? co když sem spokojenej s tim, co sem dostal vod rodičů??

19 Mazrim Taim Mazrim Taim | E-mail | 9. října 2009 v 13:41 | Reagovat

Eriku nepotřebuješ, ale je lepší si ho vymyslet, aspoň při hovorech o magii. Je to tak bezpečnější. Nikdy nemůžeš zcela vědět kdo je ten druhý

20 ILLYRIA ILLYRIA | 20. listopadu 2009 v 21:59 | Reagovat

moje řeč já sem radši když mužu mít přezdívku cítím se líp
:D

21 jana jana | E-mail | 8. prosince 2009 v 20:57 | Reagovat

ahoj, no...vidím, že tyhle stránky jsou na docela dost velké úrovni. je mi 15, ale magii se věnuju už dost dlouho. magické jméno mám už od začátku...ale já si ho nevymyslela, to co tam je psané, je pravda, magické jméno si najde vás, já například jsem se probudila a najednou mi moje jméno blesklo hlavou a už jsem ho nemohla dostat ven. bude to krásný okamžik až zjistíte svoji ,,druho" identitu. Přeji hodně štěstí.

22 Lara Lara | 12. prosince 2009 v 17:17 | Reagovat

soulasím s používáním pseudonimů nebo síš s tvím odvodněním

23 CLIO CLIO | 18. ledna 2010 v 19:26 | Reagovat

AHOJ JSEM CLIO :-D

24 dddddddddddddd dddddddddddddd | 26. dubna 2010 v 18:40 | Reagovat

d

25 Evelin Evelin | 1. září 2010 v 10:32 | Reagovat

ahojky lidi doufam  ze se naucim carrovat znate nekdo kouzlo na vyvolani zombi???prosimmm

26 adelka adelka | E-mail | 14. září 2010 v 15:20 | Reagovat

ja ho znam

27 nmkb nmkb | 27. dubna 2011 v 19:07 | Reagovat

:-! klkn,nm,m,m,.mlklkolůmkm, :-!  :-!  :-! m,m mmm :-D n,m O_O n m, ;-) ;-) :-)  [:tired:]

28 kojotinka kojotinka | 27. dubna 2011 v 19:09 | Reagovat

dobry :-D  :-P  8-)  :D  :-D  :-) ale nic moc ;-)  :-?  [:tired:]  O_O  ???  :-| hrů

29 Nundalettethe Nundalettethe | E-mail | 9. července 2011 v 1:30 | Reagovat

Je dobrý tohle jméno??? Někteří mí známí mi říkaj, že se ke mě nehodí...ae mě se líbí.. :-) :-D možná je moc dlouhý...
JO a MUSÍM POCHVÁLIT TENTO BLOG JE DOST HUSTEJ... ;-) :-D

30 Kuba Kuba | Web | 9. srpna 2012 v 21:13 | Reagovat

Takže už mám moje jméno je Jimin je to dobrý?

31 plus size wedding dresses plus size wedding dresses | E-mail | Web | 31. října 2012 v 14:40 | Reagovat

Q. Why did the baby strawberry cry?
http://www.felldress.org/cocktail-dresses.html

32 short wedding dresses 2013 short wedding dresses 2013 | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 5:15 | Reagovat

Great. found your site on google search.
http://www.untildress.net/wedding-dresses.html

33 cheap fake watches cheap fake watches | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 6:16 | Reagovat

I happen to enter your blog with the help of Google search. To my sheer luck I got what I was searching for. Thanks.
http://www.latewatches.com/cartier-baignoire.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama