Pro překlad tohoto blogu do angličtiny klikněte ZDE

Jména 26 - 50

8. srpna 2006 v 20:28 | Dark Princess
Dvacáté-páté jméno je EPADUN
Toto je pán veškerého zavlažování. Umí přinést k tvým nohám vodu ze vzdáleného místa. Ovládá nejsubtilnější rozvržení země a vědění všech zemí, kde může být nalezena hojnost vod. Jeho slovo je EYUNGINAKANPA a jeho pečeť je tato:
Dvacáté-šesté jméno je ENBILULUGUGAL
Síla, která řídí všechen růst a vše, co roste. Dává znalost obdělávání a umí během měsíce zásobit hladovějící město jídlem pro třináct měsíců. Velice ušlechtilá síla. Jeho slovo je AGGHA a jeho pečeť:
Dvacáté-sedmé jméno je HEGAL
Jako síla výše uvedená, je pánem umění zemědělství a rolnictví. Dává bohaté sklizně. Vlastní znalosti kovů země a orby. Jeho slovo je BURDISHU a jeho pečeť je tato:
Dvacáté-osmé jméno je SIRSIR
Zhoubce TIAMAT, nenáviděný Starými, pán nad hadem, nepřítel KUTULU. Nejmocnější Pán. Jeho slovo je APIRIKUBABADAZUZUKANPA a jeho pečeť:
Dvacáté-deváté jméno je MALAH
Šlápl na hřbet červa a rozťal ho ve dví. Pán statečnosti a odvahy. Dává tyto vlastnosti knězi, který si to přeje, nebo jiným, podle soudu kněze. Slovo je BACHACHADUGGA a pečeť:
Třicáté jméno je GIL
Poskytovatel semena. Milovaný ISHTARou, jeho síla je tajemná a prastará. Zajišťuje, aby ječmen rostl a ženy rodily. Potentního činí impotentním. Jeho slovo je AGGABAL a jeho pečeť je tato:
Třicáté první jméno je GILMA
Zakladatel měst, držitel znalostí architektury, jíž byli postaveny proslulé chrámy URu; stvořitel všeho, co je stálé a nepohyblivé. Jeho slovo je AKKABAL a jeho pečeť je tato:
Třicáté-druhé jméno je AGILMA
Ten, jenž přináší déšť. Zapříčiňuje, aby přišly mírné deště, anebo dává povstat velké bouři a hřmění, stejně jako může zničit vojska, města a úrody. Jeho slovo je MASHSHAYEGURRA a jeho pečeť je:
Třicáté-třetí jméno je ZULUM
Ví kam zasadit a kdy zasadit. Dává vynikající radu ve všech druzích povolání a obchodování. Chrání člověka před zlými obchodníky. Jeho slovo je ABBABAAL a jeho pečeť je tato:
Třicáté-čtvrté jméno je MUMMU
Síla daná MARDUKovi, aby utvořil svět z těla TIAMAT. Dává moudrost ohledně podmínek života před stvořením a povahy uspořádání čtyř pilířů na nichž spočívá nebe. Jeho slovo je ALALALABAAAL a pečeť je:
Třicáté-páté jméno je ZULUMMAR
Dává jednomu člověku obrovskou sílu deseti lidí. Vyzdvihl část TIAMAT, která se stala oblohou od části, která se stala zemí. Jeho slovo je ANNDARABAAL a jeho pečeť je:
Třicáté-šesté jméno je LUGALABDUBUR
Ten, jenž zničil bohy TIAMAT. Ten, jenž porazil její zástupy. Připoutal KUTULU k Abyssu (propasti). Bojoval obratně s AZAG- THOTHem. Velký obránce i velký útočník. Jeho slovo je AGNIBAAL a jeho pečeť je tato:
Třicáté-sedmé jméno je PAGALGUENNA
Držitel nekonečné inteligence a stanovitel přirozenosti věcí, které ještě nebyly učiněny, a duchů, kteří ještě nebyli stvořeni. Zná sílu bohů. Jeho slovo je ARRABABAAL a jeho pečeť je tato:
Třicáté-osmé jméno je LUGALDURMAH
Pán vysokých míst, strážce obloh a všech drah v nich. Nic nepřekročí hvězdný živel bez vědomí této síly
Třicáté-deváté jméno je ARANUNNA
Dárce moudrosti, rádce našich otců, ENKI, znalec magické smlouvy, zákonů a přirozenosti bran. Jeho slovo je ARAMANNGI a jeho pečeť je tato:
Čtyřicáté jméno je DUMUDUKU
Držitel hole z lapis lazuli, znalec tajného jména a tajného čísla. Nesmí ti je odhalit, avšak může mluvit o jiných, stejně podivuhodných věcech. Jeho slovo je ARATAGIGI a jeho pečeť je:
Čtyřicáté-první jméno je LUGALANNA
Síla nejstarší ze Starších, vlastní tajemství znalosti světa, kdy Staří a Starší byli jednotní. Zná podstatu Starých a ví, kde může být nalezena. Jeho slovo je BALDIKHU a jeho pečeť je tato:
Čtyřicáté-druhé jméno je LUGALUGGA
Zná podstatu všech duchů, mrtvých i nezrozených, hvězdných i pozemských, stejně jako duchů vzduchu a duchů větru, kteréžto věci ti může povedět a ty porosteš v moudrosti. Jeho slovo je ZIDUR a jeho pečeť je tato:
Čtyřicáté-třetí jméno je IRKINGU
Toto je síla, která dala zajmout vůdce vojsk Starých, KINGUa mocného démona, kterého se MARDUK mohl zmocnit a s jeho krví tak stvořit lidský rod a pečeť smlouvy. Jeho slovo je BARERIMU a jeho pečeť je tato:
Čtyřicáté-čtvrté jméno je KINMA
Soudce a pán bohů z jehož jména se chvějí strachem. Aby bohové nemohli chybovat, bylo této síle dáno, aby dohlížela nad jejich činností, aby tak podléhali zákonům a byli v souladu se smlouvou, neboť bohové jsou zapomnětlivý a velmi vzdálení. Jeho slovo je ENGAIGAI a jeho pečeť je tato:
Čtyřicáté-páté jméno je ESIZKUR
Tento duch má znalost délky života každého člověka, dokonce i rostlin, démonů a bohů. Vyměřuje všechny věci a zná jejich místo. Jeho slovo je NENIGEGAI a jeho pečeť je tato:
Čtyřicáté-šesté jméno je GIBIL
Této síle byla dána říše ohně a výhně. Drží ostrý hrot meče a kopí a dává porozumění v práci s kovy. Také dává povstat blesku, který vychází ze země a nechává na obloze objevit se mečům. Jeho slovo je BAALAGNITARRA a jeho pečeť je tato:
Čtyřicáté-sedmé jméno je ADDU
Dává povstat bouřím, které zaplňují celé nebe a způsobuje, že se hvězdy třesou a brány IGIGI na svých místech chvějí. Umí zaplnit nebe svým jasem, dokonce i v nejtemnější hodině noci. Jeho slovo je KAKODAMMU a jeho pečeť je tato:
Čtyřicáté-osmé jméno je ASHARRU
Znalec záludných cest. Dává poznání budoucnosti, ale také věcí minulých. Uvedl bohy v jejich drahách a předurčil jejich cykly. Jeho slovo je BAXTANDABAL a toto je jeho pečeť:
Čtyřicáté-deváté jméno je NEBIRU
Duch brány MARDUKa. Řídí všechny věci v jejich cestách a pohybuje křížením hvězd podle způsobu známého Chaldejcům. Jeho slovo je DIRGIRGIRI a jeho pečeť je tato:
Padesáté jméno je NINNUAM
Toto je síla MARDUKa, jakožto pána všeho, soudce soudů, rozhodčího usnesení, ten jenž určuje zákony a vládne králům. Nesmí být volán, aby nezničil město, nebo neusmrtil krále. Jeho slovo je GASHDIG a jeho pečeť je tato:
Zde končí kniha padesáti jmen, jíž mně bohové poskytli sílu a čas, ve kterém jsem ji sepsal. Tato kniha nesmí být ukázaná nečistým, profánním, nebo nezasvěceným, aby na tebe a na tvé pokolení nebyla přivolána strašlivá kletba knihy.
Duchu knihy, rozpomeň se!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama