Pro překlad tohoto blogu do angličtiny klikněte ZDE

Dělení magie

8. srpna 2006 v 4:50 | Dark Princess |  Druhy magie
Dělení magie:
Magie jakožto taková do sebe pojímá značné množství nejrůznějších praktik a operací, utvářejíce tak její povahu a druh. Následkem tohoto pak magii můžeme tříditi a to z různých hledisek do několika základních kategorií, kteréž se následně dále dělí.
1) pohled dle účelu: - magia alba (bílá magie)
- magia nigra (černá magie)
Toliko diskutovaná otázka dělby magie na "bílou" a "černou" není ve své podstatě odvislá od magie samé, neboť ta vždy pracuje dle jedněch a týž zákonitostí, nýbrž jest problematikou osobnosti mága. Kritériem zde jest dosažený stupeň etiky a morálky (duchovní zralosti) hierofantovi. Obecně pravíme, že magie "bílá" jest vymezena altruistickými skutky dobra a magie "černá" egoistickými a egocentrickými počiny zla. Připustíme-li relativnost právě zmíněných pojmů "dobro" a "zlo", ježto jsou různými individualitami vnímány odlišně, neboť vystupují jakožto výslednice návyků společenských norem etiky a morálky, jest zřejmé, že tyto normy, jakož i samotné jejich chápání mohou a jsou odlišné od doby, místa i kultury a v důsledku tohoto více či méně proměnlivé. Na právě popsané nutno nahlížeti z univerzálního pohledu jsoucna. Meditace nad tímto předmětem může adeptu otevříti i jinou dimenzi zkušenosti a chápání tohoto problému.
2) Hledisko předmětu:-magia naturalis (přírodní magie)
- magia innaturalis (magie nadpřirozená)
Toto dělení jest dělením základním, kteréž se dále větví, neboť obsahem hlediska předmětu jest celá škála nejrozmanitější magické praxe.
Magia naturalis - pracuje s magickými činiteli skrytými v přírodninách (astrální esence neb kvintesence rostlin, nerostů - zejména drahokamů a polodrahokamů, určitých živočišných substancí apod..). Vychází ze spagirické alchymie, jak původní tak více méně zprofanované, jejímž předmětem jest příprava tzv. arkán, filtrů, mumií atd..
Magia innaturalis - pracuje se stávajícími, neb uměle vytvářenými astrálními útvary. (bytostmi živlů, elementály, elementáry, larvami apod..); jejím zvláštním druhem jest "nekromantie" někdy také nazývána "nigromantie" (vyvolávání "duší zemřelých lidí", v pravé podstatě se jedná o evokaci astrálního těla zemřelého, kteréžto má pouze dočasného trvání, leč vě většině případů jde pouze o různé formy astrálních larev, vytvořivších za života zemželým). Také tato magie vychází z alchymie avšak spirituální. Všeobecně jí dále dělíme na : psychurgii (magie nižší) a theurgii (magie vyšší, neb božská).
Psychurgie: toto odvětví magie jest zaměřeno na vlastní astrální dimenzi operatérovu, uskutečňující se jakož evokace a instrumentalizace objektivizovaných sil jeho transcendentního subjektu, kteréžto jsou zasvěcenci označovány coby síly démonické, reprezentujíce krom jiného, nejhlubší vrstvy fylogenetické zkušenosti člověka, sahajíce až k prožitkům atavismů, jejichž kořeny vedou k podstatě dračích kultů. Rozlišujeme psychurgii konstruktivní. Do této oblasti magického snažení spadá zhotovování pantakulí, talismanů, amuletů, sigílií, zrcadel, voltů a pod.; psychurgii evokativní. Fenoménem této velmi lákavé kategorie jest pasivní, především pak aktivní styk s astrálními entitami různých kvalit.
Theurgie: jest zaměřena na účelovou komunikaci s kosmogenními silami vyššího řádu. Jedná se o výrazně ritualizovanou formu praxe, jejímž předpokladem jest dosažení vyšší úrovně duchovního vývoje operatéra. Pojímá do sebe oblasti invokativní (andělé, géniové apod.), evokativní (duchové živlů, sféričtí pragéniové a pod.) a kreativní (práce s egregory).
Existuje ještě celá řada druhů magie a jejich praktického použití, kteréž se navzájem doplňují a prolínají. Zmíniti se o všech jest takřka nemožné a především neúčelné. Adept na své cestě teoretického a praktického poznávání bude moci sám poznati i jiných, mnou neuvedených, magických systémů a modelů, jakož např.: magie zvědná, sférická, kabalistická, enochiánská atd.. Nutno ještě poznamenati, že zde předložené jest pouze jedním z mnoha existujících pohledů na rozdělení magie, a jest pouhým nástinem pro hledajícího, nikoli vyčerpávající látkou.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Janička Janička | E-mail | 6. ledna 2008 v 13:30 | Reagovat

Magie není bílá ani černá je to jenom blud rozšířenej mezi lidma...Magie je prostě magie........!!!!

2 Marawen Marawen | Web | 7. února 2008 v 15:06 | Reagovat

taky bych řekla a ještě me taky zajímá jestli existuje nějaká hlavní magie ve ,které je opravdu vše.

3 AlterEgo AlterEgo | E-mail | 12. února 2008 v 17:04 | Reagovat

Pro Janičku:

...Magie  je prostě magie... kudlu mohu použít na přípravu dlabance a taky ji mohu někomu vrazit do zadku...Magie je magie a Kudla je kudla. O to tu však nejde. Prostředek je stejný, avšak užití je různé. Slova černá a bílá označují užití a nikoli podstatu. Obě  zacházejí s konstrukcí i destrukcí - v tom se také neliší. V čem tedy? V dobrém a zlém. Je těžké poznat dobré a zlé? Věřím, že pro většinu ne. Mám právo někoho magicky zabít, kdo mi usiluje o život? - slyším váhání? Mám právo někoho zabít, protože mi ublížil nebo mě urazil? - slyším spíše ne? Není však lepší použít kouzlo obracející účinky proti sesilateli a nechat ho stravovat vlastními zlovolnými přáními? Není lepší použít kouzlo ke svému posílení a ze situace vlastně vytěžit? Co z toho je černá a co bílá magie?

Pro Marawen:

Není taková magie, která by se zabývala vším. Není taková kniha, která by obsahovala všechna kouzla. Kdo bude chtít všechno vědět, bude spíše číst než kouzlit. Cest je mnoho. Doporučuji ti oťukat si všechno a zjistit co tě nejvíc přitahuje a v čem si myslíš, že by jsi mohla být dobrá a v čem u sebe shledáváš největší schopnosti. Pak si svou cestu vyber, věnuj jí veškeré úsilí a za čas budeš sklízet plody. Přeji hodně štěstí!

4 Ozzro Blacknal Esbat Acheron Lethe Ozzro Blacknal Esbat Acheron Lethe | 14. března 2008 v 21:38 | Reagovat

Magie je jen jedna. Musíme si uvědomit, že hranice mezi dobrem a zlem je velmi tenká. Jsou pravdy, které zabíjejí a lži které léčí. Proto i zdánlivě destrukční magií (všeobecně označovanou jako černou) lze konat dobro a naopak. A proto je magie jen jedna.

5 Fire Fire | E-mail | 22. května 2008 v 19:21 | Reagovat

zdarec jsem docela zacatecnik ale nevim jakou magii se chci venovat rikal jsem si spojim nektere dohromady ale nakonec jsem dosel k zaveru ze kdyz se budu soustredit na vice druhu tak to bude mit slapsi ucinky 1. se naucim jednu a pak mozna 2. ale skuste poradit na jakou jste se dali vy ???

6 Fire Fire | E-mail | 22. května 2008 v 19:22 | Reagovat

ale chci asi nejakou černou nebo tak nejak protze se skoro kazdy den spojuji s duchama vyvolavam ted se chystam na demona,

7 Azachiel Azachiel | E-mail | 2. listopadu 2008 v 16:36 | Reagovat

To co tu resite sou nepodstatne veci magie tu byla driv nez clovek  a nema deleni.A tak jednoduse to zas nefunguje funguje s magii se nezacina ona zacina s vami ne vy sni o tom to je musite mit pro to nadani a vuli jinak nedosahnete vyssich vysledku nez zapaleni svycky,umlceni atd... .A navic my co nadani mame sme vystavovani velkym rizikum spojenymy s provozovanim  ruznych kouzel, a povolavani demonu coz je nejtezsi a nejnebezpecnejsi. Ale pokud byste meli nake otazky tak my napiste na mail. S pozdravem   Fallen Angel Azachiel.

8 Deny Deny | E-mail | 1. září 2009 v 20:51 | Reagovat

no já bych řekl že exsistuje jenom Magie( odvetví černá atd. To spadá do Magie a například magie živlů bych nazval spíš jako ovládání elementů. Toť můj názor

9 Seberus Seberus | 6. října 2010 v 18:56 | Reagovat

O dělení magie tu nikdy nešlo, nejde a nepůjde, bílá a černá magie není, to je jen pomůcka která označuje to v co konkrétně člověk věří a využívá toho. Vždycky jde o víru v sebe pokuď věřím dokážu vidět, co je špátné a co je dobré a to určí jaké stránce v sobě dáme příležitost, dobré či té zlé.

10 Ell začátečník Ell začátečník | 10. října 2010 v 11:46 | Reagovat

já miluju černou barvu!ale nevím proč černá se má používat jako pro zlo je to tak divné podle mě pro zlo se hodí rudá symbolizuje krev nasílí ale i lásku!černá spůsobuje smutek ale i barvu jko je elegance!atd.. já bych to nerozlišovala barvami pstě bych udělala magické zlo a magie očistující nebo tak !

11 MaKo MaKo | 13. dubna 2011 v 21:15 | Reagovat

[1]:nezáleží na názuv ale na rozdílu toho druhu v černé magii se vyvolávají bytosti zlé a v bílé magii se vyvolávají bytosti dobré

12 Katty Faith Katty Faith | E-mail | 29. května 2011 v 17:22 | Reagovat

[1]: Jsou různé druhy magie a každá má jiné cíle a jiné požadavky a název vypovídá o magii samotné, to si myslím já.

13 Sefir Sefir | 8. května 2012 v 10:00 | Reagovat

Podle mě neexistuje ani magie, existuje jen víra, a tím myslím víru v samu sebe, ne víru v boha. Kdo silně věří tomu, že něco dokáže udělat něco z ničeho, se to určitě podaří.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama